مراقبت‌های اولیه از زخم تروما

مراقبت‌های اولیه از زخم تروما

زخم‌‌های تروما به دسته‌ای از زخم‌ها گفته می‌شود که به واسطه انجام عمل جراحی در بدن به وجود می‌آید. در این بین یکی از سوالات بسیار مهم این است که به منظور مراقبت از زخم تروما باید به چه نکاتی توجه داشت؟ به منظور پاسخ به این سوال با تریتا همراه باشید تا در مورد مراقبت از زخم تروما توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

پاکسازی زخم تروما

مهم ترین نکته‌ای که در مدیریت زخم‌های تروما باید به آن توجه داشته باشید این است که بافت مرده، بقایای خارجی، پوست تحریک شده و هماتوم زخم را بردارید تا تعداد باکتری‌های آلوده کاهش پیدا کند. این امر به محافظت از زخم تروما در برابر عفونت‌های مختلف، از جمله کزاز، کمک می‌کند و همچنین بافت باقیمانده را با خون رسانی مناسب کمک خواهد کرد تا روند بهبود زخم تروما با سرعت بیشتری انجام شود.

در زخم‌های سطحی، فرآیند پاکسازی و دبریدمان را می‌توان از طریق شستشو انجام داد. در صورت وجود درد استفاده از بی حسی موضعی، مانند 1٪ لیگنوکائین، ممکن است مفید باشد. اهمیت ایجاد تعادل بین درد ناشی از درم ابریژن در برابر درد ناشی از عبور سوزن از روی پوست موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشید.

همچنین بی حسی موضعی، مانند 2٪ لیگنوکائین نیز ممکن است مفید باشد، اما در مورد استفاده از آن در زخم‌ها تحقیقات زیادی انجام نشده است.

موضوع مهم این است که بافت تخلیه شده در بستر زخم، فرآیند بهبود را به تاخیر می‌اندازد و در برخی موارد از آن جلوگیری می‌کند. دبریدمان سریع ترین روش برای از بین بردن آن است، اما این کار را فقط باید یک فرد باتجربه و ماهر انجام دهد. در مواردی که دبریدمان گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید، شاهد استفاده از هیپوکلریت ها، عوامل آنزیمی، هیدروژل ها، آلژینات‌ها و هیدروکلوئیدها هستیم. البته باید به این موضوع اشاره کرد که استفاده از آنتی بیوتیک نمی‌تواند جایگزین پاکسازی کامل و دبریدمان باشد.

شستشو زخم تروما

در مرحله اول، منطقه آسیب دیده باید با مقدار زیادی آب نمک شستشو شود، ترجیحا آب باید تا 37 درجه سانتی گراد گرم شود. با این حال، میزان فشار مورد نیاز برای شستشو کامل زخم موضوعی است که شاهد تحقیقات مختلفی بر روی آن هستیم. اگر بسیار کم باشد، ممکن است همچنان پوست آسیب دیده و بافت مرده بر روی زخم باقی بماند. اگر فشار بیش از حد بالا باشد، ممکن است بافت سالم را دچار آسیب کند یا باکتری‌ها را بیشتر وارد زخم کند.

فشار توصیه شده برای شستشو بین 2 تا 8 کیلوگرم در اینچ مربع است. این فشار را می‌توان با استفاده از یک سرنگ 35 میلی لیتری و یک سوزن 19 سنج تقریبی کرد.

یکی از عوارض احتمالی شستشو با فشار بالا، قرار گرفتن در معرض عفونت متقاطع است. استریل کردن اطراف زخم شانس عفونت زخم تروما را کاهش می‌دهد. که یکی از روش های مراقبت‌های اولیه از زخم تروما می باشد.

مواد چرب کننده می‌توانند به حذف چربی از پوست کمک کنند. این روش باید قبل از شستشو زخم با مایع اعمال شود. یکی از موضوعاتی که باید در این شرایط به آن توجه داشته باشید، آسپسیس است.

ضد عفونی کردن زخم

مراقبت‌های اولیه از زخم تروما : امروزه صحبت‌های مختلفی در مورد استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده موضعی برای زخم تروما وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد آن‌ها یک عامل پاک کننده هستند که برای بهبود زخم بی اثر بوده و حتی دارای اثرات سمی بر روی بافت‌ها هستند که این مسئله می‌تواند باعث تأخیر در روند بهبود زخم شود. با این حال، برخی معتقدند که ممکن است به دلیل خواص ضد باکتریایی این ضد عفونی کننده ها، در مدیریت زخم‌های تروما بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

تحقیقات زیادی در مورد تاثیر داروهای ضد عفونی کننده بر زخم‌های تروما انجام شده است، بنابراین پیشنهاد ما این است که برای استفاده از ضد عفونی کننده‌های موضعی باید با احتیاط عمل کنید. موضوع مهم دیگر این است که از ضد عفونی کننده‌ها نباید به عنوان یک عامل پاک کننده معمول استفاده کرد، چرا که برخی از محلول‌ها ممکن است تنها برای یک بار مصرف مفید باشند. به عنوان مثال، محلول‌های صابونی مانند کلر هگزیدین ممکن است برای از بین بردن خون و خاکی که بر روی موها جمع شده اند مفید باشند و یا از پراکسید هیدروژن می‌توان برای برداشتن خاک و شن از سطح زخم استفاده کرد. پزشکان باید نسبت به اقدامات خود پاسخگو بوده و از علائم و موارد منع مصرف هر یک از داروهای ضد عفونی کننده آگاه باشند. این مسئله آن‌ها را قادر می‌سازد تا انتخابی آگاهانه داشته باشند.

بستن زخم تروما

اگر زخم تمیز شود، می‌تواند در درجه اول با استفاده از بخیه، نوارهای پوستی یا چسب آن را بست.  در زخم‌های عمیق، مطمئن شدن از عمق زخم و همچنین بستن درست سطح پوست بسیار مهم است. این مسئله شامل بستن زخم با بخیه عمیق و همچنین بستن پوست می‌شود. اگر این کار انجام نشود، ممکن است “فضای مرده” در زخم باقی بماند و تمرکز را برای تشکیل هماتوم و عفونت ایجاد کند.

اگر آلودگی یا بافت تخلیه شده از زخم برداشته نشود و زخم عفونت داشته باشد یا یک آسیب قدیمی باشد، ممکن است این مسئله شما را با چالش برای بستن زخم تروما مواجه کند. در چنین مواردی، گزینه‌های جایگزینی وجود دارد که از مهمترین این گزینه‌ها می‌توان به دست نگه داشتن برای بستن زخم در مرحله اولیه یا نبستن کامل زخم تروما اشاره کرد. انجام این کار باعث می‌شود تا زخم با آوردن گوشت اضافی  بهبود پیدا کند. به منظور افزایش سرعت روند بهبودی شما می‌توانید از محصولات زخم جدید شرکت تریتا، اسپری طباسپت و , ژل ایکس استفاده کنید. از مهم ترین ویژگی‌هایی که این دسته از محصولات دارند می‌توان به تسهیل دبریدمان و حذف بیوفیلم، مهار باکتری‌های مقاوم به درمان، تسریع درمان زخم، کوتاه شدن مدت زمان ترمیم، کاهش بوی زخم و… اشاره کرد. تمامی این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا استفاده از اسپری طباسپت و ژل ایکس بستر زخم را برای ترمیم آسان و سریع آماده کند.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به زخم تروما انداخته و در مورد مراقبت‌های اولیه از زخم تروما توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم. مطالعه این مطلب از سایت تریتا به شما کمک می‌کند تا در برخورد اولیه با یک زخم تروما بتوانید به خوبی آن را مدیریت کرده و با انجام مراقبت‌های اولیه به روند بهبود زخم تروما کمک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =