مراحل پیشرفت زخم بستر
۲۹ فروردین

مراحل پیشرفت زخم بستر

مراحل پیشرفت زخم بستر

زخم بستر چیست

زخم بستر آسیب به پوست و / یا بافت زیر جلدی است که معمولا به علت فشار، اصطکاک و فشار با هم، معمولا بر روی بر آمدگی های استخوانی ایجاد می شود. از آنجا که یک قسمت با قرار گرفتن در معرض فشار طولانی مدت یا مداوم تشکیل می شود به عنوان زخم های فشاری شناخته می شود. اما معمولا در میان افراد به عنوان زخم بستر شناخته می شود. نام پزشکی آن زخم دکوبیت است.

 

درجه بندی زخم بستر

مرحله ۱: پوست سالم است. در عوض، روی قسمت خاصی از پوست برآمدگی استخوان، قرمزی وجود دارد که با فشار محو نمی شود. تشخیص این تغییر رنگ در نژاد سیاه  دشوار است. رنگ ممکن است از بافت اطراف متفاوت باشد. برای درمان و مراقبت فقط از بین بردن فشار روی زخم کافی می باشد.

مرحله ۲: بخشی از زیر پوست از بین رفته است. یک زخم سطحی وجود دارد که بستر زخم صورتی- قرمز است و هیچ بافت مرده ای وجود ندارد. ممکن است تاول نیز دیده شود. برای درمان و مراقبت، نیازی به تمیز کردن زخم نیست. دچار التهاب نشدن زخم و رطوبت مناسب زخم مهم است.

مرحله ۳: پوست کامل از بین رفته است. بافت چربی زیر جلدی دیده می شود، اما استخوان، رباط یا عضله در معرض نیست. بافت مرده وجود دارد، اما عمق ضایعات، بافت را پوشش نمی دهد. ممکن است فضای مرده زیر زخم وجود داشته باشد.

مرحله ۴: از بین رفتن بافت کامل استخوان، رباط یا ماهیچه. در برخی قسمت های زخم بستر ممکن است بافت و پوسته مرده باشد. اغلب فضای مرده زیر زخم وجود دارد.

برای درمان مراحل ۳ و ۴، اغلب زخم باید تمیز شود. در صورت عفونت، ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی و جراحی باشد. هدف اصلی در مراقبت از زخم، تمیز کردن، پاکسازی زخم ،  بستن زخم و محفاظت از آن است.

 

پیشگیری از زخم های فشاری

پوزیشن دادن به بیمار برای قسمت های تحت فشار، مراقبت از پوست، کنترل پوست، مراقبت از زخم، تغذیه منظم، عوامل فشار، عواملی که سبب زخم فشاری می شود، تشخیص به موقع زخم های فشاری و آموزش به بیماران در صورت تشکیل زخم های فشاری.

کنترل پوست باید حداقل یک بار در روز انجام شود. در بیماران وابسته به بستر، موقعیت باید بین ۱-۱٫۵ ساعت در روز و ۴ ساعت در شب عوض شود. در بیماران وابسته به صندلی ، موقعیت باید هر ساعت عوض شود و یا اگر بیمار بتواند از دستان خود استفاده کند، باید ۶۰ ثانیه به مدت ۳۰ دقیقه به کمک دست باسن خود را از صندلی بلند کند.

 

زخم بستر چگونه رخ می دهد

در بیماران وابسته به بستر (یا صندلی ) به دلیل فشار ایجاد شده توسط وزن بدن، بر روی بافت های نرم فشار اعمال می شود. گردش خون این بافت ها بین استخوان و رختخواب مختل می شود و در نهایت به بافت ها آسیب می رساند. هنگامی که این صدمه به سطح خاصی می رسد، زخم ایجاد می شود. اصطکاک زیاد و سفتی پوست ، بالا بودن درجه حرارت بدن و پوست مرطوب تشکیل زخم را آسان تر می کند. در بیمارانی که بدون تحرک هستند زخم فشار ممکن است حتی در عرض ۴۸-۲۴ ساعت رخ دهد و  اقدامات لازم صورت گرفته است و در اولین فرصت مداخله می شود. به طور معمول، زخم در مرحله اولیه، که انتظار می رود در طی ۲۰-۱۵ روز بهبود یابد، ممکن است به علت ادامه فشار در ناحیه، ورم بافت حاصل  و ایجاد عفونت با میکروارگانیسم هایی که از ادرار و مدفوع منتقل می شود، بدتر شود.

اکثر آسیب بافتی زیر پوست شروع می شود و سپس روی سطح پوست ظاهر می شود. به طور خلاصه، اگر قرمزی یا زخم رخ دهد، احتمال آسیب بیشتر به بافت زیرپوستی وجود دارد. بنابراین، نباید نادیده گرفته شود و در اسرع وقت به متخصص زخم مراجعه شود.

 

زخم در کدام قسمت ها تشکیل می شود

در حالت نشسته: بر روی دنبالچه، بر روی استخوان های شانه، باسن، آرنج و  پاشنه ها

در حالت خوابیده به پشت: در طرف پشت سر، بر روی استخوان های شانه، باسن، آرنج، دنبالچه، پاشنه پا، انگشتان پا

در حالت خوابیده بر روی شانه: در گوش ها، در قسمت جانبی شانه، در قسمت های جانبی لگن، در باسن، در زانو، در قسمت جانبی مچ پا

در حالت خوابیده بر روی صورت:  صورت، شانه، استخوان لگن، زانو و مچ دست

 

زخم بستر بیشتر در کدام بیماران رخ می دهد

شرایط پیشرفت خطر بیماری می تواند در دو گروه به عنوان بیمار و محیط مورد بررسی قرار گیرد:

شرایط مربوط به بیمار:

 • بی تحرکی / غیر فعال بودن (بیماران وابسته به بستر یا صندلی چرخدار)
 • مصرف ناکافی آب
 • تغذیه نامناسب و نامنظم
 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع
 • اختلالات ذهنی (بیماران فلج، بیماران دیابتی و غیره)
 • پیشرفت سن
 • شرایط مربوط به محیط:
 1. فشار (نشستن یا خوابیدن به مدت طولانی در همان موقعیت)
 2. رطوبت / پوست مرطوب
 3. کمبود بهداشت بدن
 4. موقعیت اشتباه نشستن و خوابیدن
 5. مواد کمکی (استفاده نامناسب یا اشتباه)

 

source: e-fiziktedavi.com, yarabakimidernegi.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *