فرآیند درمان زخم بستر


فرآیند درمان زخم بستر شامل اقداماتی از جمله تغییر وضعیت قرارگیری بیمار و استفاده از داروها و پانسمان‌ها و در نهایت انجام عمل جراحی می‌باشد.

روند پیشرفت زخم بستر

زخم بستر در صورت بی توجهی فرد به درمان به تدریج پیشرفت می‌کند و زخم حادتر می‌شود. باید با توجه به اینکه زخم در چه مرحله‌ای است اقدامات درمانی لازم را انجام دهید. به هر اندازه که زخم پیشرفت کرده باشد، فرآیند درمان زخم بستر دشوارتر می‌گردد.

مرحله اول

در این مرحله هنوز بافت‌های پوست باز نشده و پوست کمی تغییر رنگ یا تغییر دما نسبت به سایر نواحی پوست دارد. ممکن است کمی احساس سوزش یا خارش در این نواحی حس شود. در برخی افراد هم احساس دردناک بودن در این ناحیه از پوست وجود دارد.

مرحله دوم

در این مرحله بافت‌های پوست کمی باز شده و به تدریج به زخم باز تبدیل می‌شود. در این مرحله ممکن است لایه میانی پوست هم آسیب ببیند و تغییر رنگ پوست کاملاً مشهود است.

مرحله سوم

زخم بستر عمیق شده است. آسیب پوست زیاد شده است و آسیب ممکن است به لایه‌های چربی پوست هم سرایت کرده باشد. بافت درونی زخم از بین رفته است.

مرحله چهارم

وضع زخم بستر حاد و وخیم است.آسیب به تاندون‌ها و عضلات رسیده است و امکان آسیب استخوان‌ها‌ هم وجود دارد. باید هرچه سریعتر اقدامات ویژه درمانی تحت نظر پزشک صورت گیرد.

عوامل ایجاد زخم بستر

به علت فشار ممتد و طولانی مدت به یک قسمت از پوست، که معمولاً پوست روی نواحی استخوان‌دار است، مویرگ‌های تغذیه کننده پوست مسدود می‌شوند و سبب ایجاد زخم می‌گردند.

فرد سالم در تایم استراحت و خواب، به طور غیر ارادی مرتباً به تغییر پوزیشن و حالت درازکش خود می‌پردازد که سبب خون‌رسانی به تمامی قسمت‌های پوست می‌شود و فشار از روی یک قسمت برداشته می‌شود.

اما در فرد بیمار به علت مشکلاتی که دارد این امکان تغییر حالت بدن وجود ندارد و پوست بدن دچار خون مردگی و آسیب می‌شود. البته دراز کشیدن طولانی مدت سبب اصطکاک زیاد بین پوست و سطح بستر فرد می‌شود و به پوست آسیب می‌رساند.

وارد شدن فشار در دو جهت مخالف هم سبب ایجاد زخم می‌گردد. این فشار مخالف در دو جهت سبب کشیده شدن عروق زیر پوست و اختلال خونرسانی می‌شود.

درمان زخم بستر

فرآیند درمان زخم بستر با توجه به اینکه زخم در چه مرحله‌ای می باشد در منزل یا تحت نظر پزشک صورت می‌گیرد.

تغییر وضعیت بیمار

باید با جابه‌جایی و تغییر حالت قرار‌گیری بیمار از فشار وارده بر یک قسمت از بدن به خصوص فشار بر روی ناحیه زخم جلوگیری کنیم. فرد درازکش روی تخت ساعتی یک بار و فرد ویلچری یا نشسته را هر بیست دقیقه یک بار جابه‌جا شود.

جابه‌جایی به کمک یک همراه و به آرامی صورت گیرد. با قرار دادن بالشت یا کوسن‌ها در نواحی در معرض فشار سبب کاسته شدن فشار وارده به این نواحی شوید.

فرآیند درمان زخم بستر : پانسمان زخم بستر

زخم بستر باید به طور مرتب تمیز و پانسمان شوند. می‌توانید از پانسمان‌های پیشرفته درمان زخم بستر استفاده کنید. این پانسمان‌ها با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارا هستند سبب بهبود وترمیم سریع زخم بستر می شوند و از عفونت این زخم‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند.

شرکت دانش‌بنیان تریتا با ارائه جدیدترین پانسمان‌های پیشرفته زخم در درمان انواع زخم‌ها از جمله درمان زخم بستر اقدام مهمی نموده است.

پانسمان‌های تریتا در انواع مختلفی با ویژگی‌های ضدمیکروارگانیسمی و آنتی میکروبیالی ، رطوبت رسانی عالی، جذب بالای ترشحات و اگزودای زخم، ضد حساسیت و … وجود دارند و در فرآیند درمان زخم بستر بسیار مؤثر می‌باشند.

آنتی بیوتیک‌ها و ویتامین‌ها

در صورت عفونت زخم، پزشک اقدام به تجویز آنتی بیوتیک و مسکن‌ها برای از بین بردن عفونت زخم و کاهش درد بیمار می‌کند.

همچنین استفاده از ویتامین‌های طبیعی و یا استفاده از قرص‌های ویتامینی برای تقویت سیستم ایمنی فرد بیمار ضروری می‌باشد. زیرا تقویت سیستم ایمنی فرد در ترمیم و بهبود زخم تأثیرگذار است.

جراحی زخم بستر

اگر هیچکدام از اقدامات درمانی زخم بستر مؤثر واقع نشوند و آسیب زخم به تاندون‌ها و لایه‌های زیرین پوست و استخوان‌ها رسیده باشد،  باید جراحی زخم توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

باید بافت‌های مرده در محل زخم با جراحی و استفاده از تجهیزات خاص خروج بافت‌های مرده زخم و استفاده از مواد شیمیایی مخصوص تخلیه گردند و بافت‌های روی زخم با استفاده از سایر پوست‌ها و تجهیزات ترمیم زخم ترمیم می‌یابند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نه =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.