عوامل مؤثر بر بهبود زخم
۲۷ دی

زخم را می توان به عنوان اختلال در سلامت پوست و بافت به هر دلیلی تعریف کرد.  انواع زخم ها با توجه به ظاهر ، علت شکل گیری ، آلودگی با میکروارگانیسم های بیماری زا متفاوت است.  ممکن است در مواردی که زخم بهبود نمی یابد و سایر روش های  درمان زخم ها مؤثر  نمی شود عمل جراحی لازم باشد.

عوامل دیگر که روی زخم تأثیر می گذارند: اگر می خواهید جای زخم سریع تر بهبود یابد ، حتماً به طور مرتب شیر و فرآورده های گوشتی مصرف کنید. بافت ها خیلی سریع تر بهبود می یابند. تمایل ژنتیکی ، دیابت و برخی بیماری های مزمن باعث بهبود دیرهنگام می شود. عوامل سیستمیک موثر بر ترمیم زخم عمدتا مبتنی بر بیمار هستند ، در حالی که عوامل محلی توسط متخصص قابل اصلاح است.

عوامل مؤثر بر بهبود زخم

در بعضی از زخم ها ، کاربرد عسل باعث بهبود زخم می شود در حالی که در برخی دیگر بسیار مؤثر نیست. شناخته شده است که عسل انواع مختلفی از زخم ها از جمله زخم های جراحی ، زخم های مزمن پا ، آبسه ها ، سوختگی ، اصطکاک و بریدگی را تحت تأثیر قرار می دهد. عسل همچنین باعث کاهش التهاب و بو ، پاکسازی زخم و عفونت ها می شود. بهبود زخم و مراحل آن ، عوامل مؤثر در ترمیم زخم مفاهیم و مهارت های اساسی در اقدامات درمانی است.

عوارض در ترمیم زخم:

زخمی که که با وجود مراقبت و درمان مناسب ،  در طی ۸-۶ هفته بهبود نیابد زخم مزمن نامیده می شود. برخی از عوامل بهبود زخم را مشکل می سازند. هم اثر کوتاه مدت و هم طولانی مدت دیابت باعث اختلال در بهبود زخم می شود. زخم مزمن به عنوان زخمی تعریف می شود که به طور کامل در ۸-۶ هفته بهبود نمی یابد یا در ۴ هفته هیچ علائمی از بهبود نشان نمی دهد. با این حال ، برخی از عواملی ذاتی مانند (دیابت ، نارسایی وریدی ، بیماری مزمن و غیره) یا خارجی (فشار خارجی ، سوء تغذیه و غیره) در طولانی شدن این روند نقش دارند. بهبود زخم یک پدیده پیچیده و پویا است که با رشد و ترمیم همراه است. از آنجایی که دیر متوجه زخم های ایجاد شده می شود ، مراقبت از زخم ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. برای پانسمان زخم مزمن ، مراقبت خاصی لازم است.

زخم های واریسی:

این نوع زخم که بیشتر در مچ پا و جلوی پاها دیده می شود ، ناشی از رگ های واریسی است که گردش خون را مختل می کند.

عوامل مؤثر بر ترمیم زخم:

عواملی که بر روی بهبود زخم تأثیر منفی می گذارد.

۱٫ عوامل محلی ۲٫ عوامل سیستمیک

عوامل محلی:

بیماری انسدادی واسکولیت در شریان های محیطی ثانویه، نارسایی وریدی، فشار طولانی مدت، جسم خارجی و شوک، جریان خون کافی ، عفونت باکتریایی و قارچی

خون رسانی:

زخمی که جریان خون کافی نداشته باشد قادر به تغذیه مناسب نیست و نامزد عفونت و نکروز (مرگ بافت) است. با کاهش جریان خون  در افراد سالخورده ، بهبود زخم به تأخیر می افتد.

عوامل سیستمیک:

تغذیه، سن، داروها شیمی درمانی ، استروئیدها)

ترمیم زخم می تواند یا با بازسازی (تشکیل بافت مانند قبل) ادامه یابد یا بافت اسکار (تشکیل بافت همبند به جای پوست طبیعی در حین ترمیم بافت) ایجاد شود. تشکیل بافت اسکار در ترمیم زخم بسیار مطلوب نیست. به عنوان جای زخم باقی می ماند.

در بین عواملی که در بهبود زخم ها مؤثر هستند، تغذیه یک فرایند پیچیده است که شامل چندین مسیر بیولوژیکی است.

سوء تغذیه:

سوء تغذیه سبب آتروفی شدید عضلانی در بیماران می شود. سوء تغذیه ، چاقی ، ضعف ، بی اشتهایی ، کم خونی باعث دشوار شدن بهبود زخم می شود. سوء تغذیه با اختلال در بهبود زخم ، بروز و مرگ و میر را افزایش می دهد.

وضعیت هوشیاری:

کاهش هوشیاری ، مسکن و غیره سبب زخم بستر می شود.

اگزودا زیاد و عفونت به عنوان عواملی که سبب تأخیر در بهبود زخم می شود شناخته شده است. مهم ترین تفاوت بین ترمیم اولیه زخم اولیه و ثانویه انقباض زخم است.  انقباض با کوتاه شدن الیاف کلاژن اتفاق می افتد.

عوامل مؤثر بر بهبود زخم

عوامل اصلی مؤثر در بهبود زخم ها عبارتند از:

روش جراحی ، گردش خون ، استرس مکانیکی ، مواد بخیه ، تکنیک بخیه ، رادیوتراپی ، عفونت و فاکتورهای سیستمیک. طبق تحقیقات علمی؛ کاهش التهاب در ورم بعد از عمل و جراحات نیز بر بهبود زخم تأثیر می گذارد. برخی از عوامل مانند مکانیسم آسیب ، روند بهبود  زخم بخیه را تعیین می کنند.

عوامل موثر بر اسکار:

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در مویرگ های منطقه زخم شده و بر بهبود زخم تأثیر منفی می گذارد.

عوامل محیطی: تابش نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش (UV)  در اوایل فرایند ترمیم زخم، کمبود ویتامین C ، ویتامین A تأثیر منفی بر بهبود زخم دارد،

داروها: اگر كورتيكواستروئيدها در عرض ۳ روز قبل و بعد از آسيب به آنها داده شود ، ترميم زخم را مهار كرده و تشكيل مقاومت كششي را به تأخير مي اندازند.

Source: www.g48.reflectpilates.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *