سوختگی با اسید را چگونه درمان کنیم ؟

سوختگی با اسید

سوختگی با اسید

سوختگی با اسید ، یکی از بدترین نوع سوختگی‌ها می باشد که باید با روش‌های درمانی اصولی تحت نظر پزشک متخصص ، درمان شود.

این نوع سوختگی ممکن است در اثر اسیدهای شیمیایی و یا قلیایی شدید ایجاد شوند. اسید یا قلیا سبب خورندگی شدید می‌شوند و سوختگی‌های خفیف و عمقی را به دنبال دارند.

درمان سوختگی با اسید به چه عواملی بستگی دارد ؟

  • درمان این نوع سوختگی ، به مقدار اسید پاشیده شده ، مدت زمان ماندگاری اسید روی پوست ، شدت سوختگی ایجاد شده ، ناحیه‌ی سوختگی و … بستگی دارد. این نوع سوختگی از سطحی تا عمقی طبقه بندی می گردد. چنانچه میزان اسید پاشیده شده روی فرد کم باشد و فرد سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کند ، شدت سوختگی کم می‌باشد.
  • سوختگی درجه یک را با کمک محصولات زخم مناسب و شستشوی مکرر درمان می‌کنند. داروهای موضعی زیادی برای درمان این نوع سوختگی وجود دارند.
  • سوختگی درجه دو و سوختگی‌های شدیدتر را با اقدامات درمانی پیشرفته تری درمان می‌کنند.
  • زمانی که بیمار از شرایط وخیم فاصله بگیرد ، اقدامات درمانی ترمیمی برای بهبود اسکار ناشی از سوختگی انجام می‌شود. یکی از این روش‌های ترمیمی ، اتساع نسجی می‌باشد. این روش اینگونه است که بافت‌های بخش سالم را افزایش می‌دهند و این بافت را در بخش‌های سوخته ، جایگزین می‌کنند.
  • جراح پلاستیک پس از درمان زخم های ناشی از سوختگی صورت می‌گیرد. جراح پلاستیک با هدف بهبود و ترمیم جای سوختگی و زیبایی ظاهری محل سوختگی انجام می‌شود.

همچنین ببینید: مراقبت پوست اطراف زخم

درمان سوختگی با اسید در ایران هم انجام می‌شود ؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که درمان سوختگی ناشی از اسید ، در ایران به خوبی صورت نمی‌گیرد و برای درمان به کشورهای خارجی می‌روند. این در حالی می‌باشد که ایران در درمان سوختگی ، درمان ترمیمی و جراح پلاستیک همتای پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا عمل می‌کند. تمام اقدامات درمانی که برای درمان سوختگی با اسید در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود ، در ایران به بهترین نحو صورت می‌گیرد.

مهمترین اقدام برای درمان اسیدپاشی

مهمترین و اصلی‌ترین اقدامی که در درمان اورژانسی فرد مبتلا به اسیدپاشی ، باید توسط خود یا اطرافیان وی انجام گیرد ، شستشوی مکرر محل سوختگی با آب است. شستشو باید ادامه داشته باشد تا زمانی که فرد به بیمارستان انتقال پیدا کند. توجه داشته باشید از هیچ داروی خنثی کننده‌ای استفاده نکنید. تا رسیدن به مراکز درمانی تنها شستشو با آب را انجام دهید.

شستشو با آب فراوان در کاهش شدت سوختگی ، بسیار مؤثر می‌باشد. سوختگی با اسید ، معمولاً از نوع اسیدپاشی‌های عمدی می‌باشد. اسیدپاشی‌های عمدی بیشتر در ناحیه ی صورت می‌باشد. با توجه به استفاده از اسیدهای قوی برای این کار ، شدت سوختگی ها زیاد است. عمق سوختگی تا بافت های صورت و چشم ها پیش می‌رود. لذا ضرورت دارد در چنین شرایطی اطرافیان به جای تعقیب فرد مجرم ، به شستشوی ناحیه سوختگی با آب فراوان اقدام کنند تا شدت سوختگی کاهش پیدا کند.

درمان سوختگی در محیط‌های آزمایشگاهی

اگر سوختگی با اسید در محیط‌های آزمایشگاهی صورت گرفته باشد ، باید ناحیه‌ی سوختگی را به مدت بیست الی شصت دقیقه با آب به طور مداوم شست. این اقدام از شدت سوختگی می‌کاهد. تا زمانی که امکان مراجعه به بیمارستان فراهم شود به شستشوی محل سوختگی ادامه دهید. هر چه زمان مراجعه به بیمارستان سریعتر باشد ، درمان بهتر انجام می‌شود.

پانسمان‌های پیشرفته زخم برای درمان سوختگی

همانطور که گفته شد ، در صورتی که شدت سوختگی با اسید کم باشد ، می‌توان با شستشو و استفاده از داروهای موضعی به درمان سوختگی اقدام نمود. استفاده از پانسمان پیشرفته زخم تریتا برای درمان سوختگی مناسب است. زیرا پانسمان پیشرفته زخم به محل زخم چسبندگی ندارد و دارای رطوبت ایده آل برای درمان محل سوختگی می‌باشد. استفاده از این پانسمان‌ها سبب می‌شود که محل سوختگی عفونت نکند. همچنین تمامی میکروب‌ها ، ویروس‌ها و باکتری‌ها را در محل سوختگی از بین می‌برد.

البته استفاده از این پانسمان‌ها برای درمان سوختگی با اسید از نوع خفیف می‌باشد. در موارد شدید سوختگی ، باید به بیمارستان مراجعه نمود و تمامی اقدامات درمانی تحت نظر پزشک صورت گیرد.

تریتا | ارائه دهنده انواع پانسمان پیشرفته ترمیم زخم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − سیزده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.