زخم پا در بیماران دیابتی

زخم پا در بیماران دیابتی

مشکلات دیابت و پا: دیابت چگونه روی پاهاتأثیر می گذارد؟

مشکلات پا در افراد مبتلا به دیابت شایع است. ممکن است افرادی که دیابت دارند بترسند که انگشت پا یا پا را از دست بدهند. اما می توانید با مراقبت هر روز از پای خود احتمال بروز مشکلات پا با دیابت را کاهش دهید. تنطیم  و مدیریت سطح قند خون نیز می تواند به سالم ماندن پاهای شما کمک کند.

با گذشت زمان ، دیابت می تواند به اعصاب آسیب می رساند که به آن نوروپاتی دیابتی گفته می شود ، همچنین می تواند باعث سوزن سوزن شدن، درد شود و باعث از بین رفتن احساس در پاها شود. وقتی در پاها بی حسی رخ می دهد، نمی توانید در جوراب ماسه را احساس کنید ، این باعث ایجاد بریدگی و زخم می شود. بریدگی ها و زخم ها می توانند آلوده شوند.

دیابت همچنین می تواند میزان جریان خون در پاهای شما را کاهش دهد. خون رسانی ناکافی در پاها می تواند بهبود زخم یا عفونت را دشوار کند. بعضی اوقات عفونت بد هرگز بهبود نمی یابد. عفونت می تواند گانگرن ایجاد کند.

زخم پا یا گانگرن که به درمان بهتر جواب نمی دهند ممکن است منجر به قطع عضو انگشتان پا ، پا یا بخشی از پا شود. متخصص می تواند قطع عضو را انجام دهد تا از شیوع یک عفونت بد به بقیه بدن جلوگیری کند و زندگی شما را نجات دهد. مراقبت خوب از پا برای جلوگیری از عفونت های جدی و گانگرن بسیار مهم است.

زخم پا در بیماران دیابتی

 برای تمیز کردن پا یا مراقبت از پا چه کاری می توانید انجام دهید؟

پاها باید روزانه بررسی شوند. پشت و کف پا باید بررسی شود. اگر دیده نمی شود ، می توان از آینه استفاده کرد یا از اعضای خانواده می توان کمک گرفت. برای هرگونه زخم ، هرگونه تغییر (رنگ ، دما یا تغییر شکل) پا یا انگشتان پا را باید بررسی کرد.

پاها را باید هر روز با صابون غیر تحریک کننده و آب ملایم بشویید. پاها را نباید مدت طولانی در حمام نگه داشت. این می تواند پوست پا را خشک و سبب ایجاد ترک شود. پاها به خصوص لای انگشتان را باید کاملاً خشک کرد. این امر از بروز عفونت قارچی در پا جلوگیری می کند.

پوست را باید با استفاده ازپماد وازلین نرم کرد. اگر پاها خیلی عرق می کند می توانید کمی پودر بزنید. باید مراقب ناخن های پا باشید. ناخن های پا باید بعد از حمام که نرم هستند کوتاه شوند.

به کالوس ها و بخش های سخت پوست باید توجه کرد. برای برطرف کردن کالوس یا پوست سخت  از پاها از ابزارهای برش استفاده نکنید. هرگز پابرهنه راه نروید. باید از دمپایی حتی در دریا ، ساحل و خانه استفاده شود.

هر روز باید جوراب تمیز پوشیده شود. جوراب های نخی و پشمی را باید ترجیح دهید. گردش خون پاها باید تقویت شود. هرگز سیگار نکشید. استعمال سیگار گردش خون پا را کاهش می دهد. میزان قند خون باید طبیعی باشد. ورزش باید هر روز انجام شود.

مشکلات همیشه باید با تیم مراقبت های بهداشتی به اشتراک گذاشته شود. مرتباً به متخصص خود مراجعه کنید. پاها را باید معاینه کرد.

 انسداد عروق پا در دیابتی ها:

آترواسکلروز به ویژه در شریان های زیر زانو در بیماران دیابتی دیده می شود. عروقی که کمبود اکسیژن و مواد مغذی دارند به راحتی آسیب دیده و بهبود آن دشوار است یا نمی توانند بهبود یابند. به خصوص انگشتان پا و پاشنه پا قسمت هایی هستند که سریع تر تحت تاثیر انسداد عروق قرار می گیرند. در بیماران دیابتی مبتلا به انسداد عروق، پاها سرد هستند و نبض پاها را نمی توان گرفت.

وقتی مسافت معینی را طی می کنید ، درد در ران  و تمام پا شروع می شود و وقتی می ایستید بهتر می شود. اگر جریان خون بیشتر کاهش یابد ، بیمار هنگام استراحت نیز احساس درد می کند. به دلیل کاهش خون رسانی به پا ، پاها سرد است و به همین دلیل بیماران سعی می کنند به خصوص در شب ، پاهای خود را به روش های نامناسب گرم کنند.

روش های درمان بیماری عروقی:

اهداف درمان بیماری عروقی عبارتند از:

  1. کاهش یا از بین بردن درد هنگام راه رفتن با درمان پزشکی
  2. افزایش ظرفیت ورزش با افزایش فاصله پیاده روی تا زمانی که لنگش شروع می شود

درمان انسداد ورید پا شامل تغییر شیوه زندگی و تغذیه ، ورزش منظم ، دارو درمانی ، آنژیوپلاستی و روش های درمانی جراحی است.

اصول مراقبت از پای دیابتی:

آموزش به بیماران دیابتی مهم ترین عامل در پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی است. توصیه هایی که به بیمار داده می شود به شرح زیر خلاصه می شود:

  • قرمزی ، تورم ، بریدگی و کالوس پاها و بین انگشتان روزانه بررسی شود. استفاده از آینه برای دیدن کف پا در صورت لزوم.
  • پا را هر روز با آب ولرم بشویید ، آنها را کاملاً خشک کنید ، دمای آب را کنترل کنید تا از سوختگی جلوگیری شود ، پاها را خشک کنید ، خصوصاً بین انگشتان.
  • صاف کوتاه کردن ناخن ها
  • برهنه راه نروید ، دمپایی در خانه بپوشید تا از صدمات جلوگیری شود

Source: www.zekidoktor.com

زخم دیابتمقالات زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید