درمان سوختگی با تردمیل

درمان سوختگی با تردمیل

سوختگی با تردمیل در میان کودکان و نوجوانان بسیار شایع است. این سوختگی با توجه به شدت آن ، با روش‌های متفاوتی درمان می‌شوند.

تردمیل

تردمیل ، یکی از انواع ابزارآلات ورزشی می‌باشد که امروزه در اکثر خانه‌ها وجود دارد. این وسیله گاهی می‌تواند دردسر آفرین شود و در صورت عدم رعایت موارد ایمنی خطری ایجاد کند. تردمیل از یک سکوی راه رفتن یا دویدن ایجاد شده است که از طریق موتور به حرکت در می‌آید. سرعت کمربند حرکتی ، قابل تنظیم می‌باشد. در سرعت‌های بالا ، کمربند لاستیکی در صورت تماس با پوست می‌تواند صدمات اصطکاکی ایجاد کند. این نوع سوختگی‌ها در صورت شدید بودن باید جدی گرفته شوند و به سرعت درمان شوند.

سوختگی با تردمیل چیست ؟

سوختگی اصطکاکی به واسطه گیر کردن دست در تردمیل اتفاق می‌افتد. سوختگی با تردمیل بیشتر در کودکان رخ می‌دهد. کودک زمانی که روی تردمیل قرار دارد ، در تلاش است روی کمربند قرار گرفته و غلتک انگشتان را به قسمت زیرین کمربند می‌کشد و میان کمربند و یک میله فلزی زیر دستگاه گیر می‌کند و کمربند انگشتان را می‌خراشد. در صورت عدم درمان زخم ناشی از این آسیب ، مشکلات زیادی ایجاد می‌شود.

آمار سوختگی ناشی از تردمیل در کودکان

طبق بررسی‌ها و گزارش‌ها ، درصد کمی از سوختگی‌های کودکان به علت استفاده از تردمیل و تماس دست کودک با کمربند دویدن می‌باشد. بیشترین آمار سوختگی دست کودکان در اثر تماس با وسایلی نظیر اجاق گاز و … می‌باشد. در صورت شدید بودن سوختگی نیاز به عمل جراحی برای درمان سوختگی با تردمیل می‌باشد. گاهی طول درمان این نوع سوختگی ، حدود 2 ماه زمان می‌برد.

در کشور آمریکا سالیانه 12000 خردسال و کودک و نوجوان ، به دلیل جراحت و سوختگی ناشی از این تجهیزات ورزشی در مراکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرند.

این سوختگی چگونه اتفاق می‌افتد ؟

لیز خوردن و افتادن از تردمیل در حین تمرین می‌تواند سبب سوختگی اصطکاکی شود که بسیار آزاردهنده می‌باشد. در صورتی که برای درمان این سوختگی به موقع عمل شود ، عوارض کمتری ایجاد می شود. سوختگی اصطکاکی بیشتر در میان بزرگسالان رخ می‌دهد. اما سوختگی که بیشتر در میان کودکان رخ می‌دهد ، به علت قرار گرفتن دست یا پا زیر قرقره غلطان می‌باشد. این موضوع سبب می‌شود که پوست تایم زیادی در مجاورت اصطکاک باشد و سبب صدمات شدیدی شود.

درمان سوختگی با تردمیل چگونه است ؟

ابتدا باید شدت سوختگی تعیین شود. چنانچه سوختگی بسیار سطحی است ، نیازی به مراجعه به مراکز درمانی نمی‌باشد. اما اگر سوختگی بیشتر از درجه دوم باشد ، سریعاً باید به مراکز درمانی مراجعه نمود. بخشی که دچار سوختگی با این وسیله شده است ، معمولاً ناحیه‌ی کوچکی می‌باشد.

تا رسیدن به مراکز درمانی باید از کمپرس سرد استفاده نمود و محل سوختگی را با کمپرس سرد خنک نمایید. از قرار دادن یخ به صورت مستقیم روی محل سوختگی ، خودداری کنید.

برای درمان زخم ناشی از سوختگی با تردمیل ، محل سوختگی را پانسمان کنید. بهترین پانسمان برای زخم‌های سوختگی ، پانسمان پیشرفته تریتا می‌باشند. این پانسمان به محل سوختگی نمی‌چسبد و با ایجاد رطوبت مناسب به بهبود بافت‌های پوست کمک می‌کند. پانسمان پیشرفته زخم از عفونت محل سوختگی جلوگیری می‌کند. همچنین سبب می‌شود که کمترین اسکاری در محل زخم ایجاد شود. چنانچه به هر علتی به این پانسمان دسترسی نداشتید ، موقتاً یک گاز استریل روی زخم قرار دهید تا این پانسمان را تهیه کنید.

از قرار دادن پنبه روی محل سوختگی خودداری کنید که به بافت‌های سوختگی می‌چسبند و شرایط را بدتر می‌کنند. در صورتی که هیچ پانسمان یا گاز استریلی برای پوشاندن زخم سوختگی نداشتید ، تا تهیه‌ی این پانسمان‌ها هیچ چیزی روی محل سوختگی قرار ندهید. تنها احتیاط کنید که محل سوختگی با هیچی در تماس نباشد و عفونت نکند.

اقدامات پیشگیرانه

برای پیشگیری از سوختگی با تردمیل ، اقدامات زیر را انجام دهید.

زمانی که در حین ورزش با تردمیل هستید ، از نزدیک شدن کودکان به این وسیله جلوگیری کنید.

اگر کودکان قصد استفاده از تردمیل را دارند ، در کنار آنها باشید و مراقب آنها باشید. به هیچ عنوان اجازه ندهید کودکان به تنهایی و بدون حضور شما در کنار آنها ، از تردمیل استفاده کنند.

از روشن گذاشتن تردمیل حتی برای دقایقی کوتاه خودداری کنید.

تردمیل را در اتاق یا مکانی قرار دهید که امکان قفل کردن درب آن وجود داشته باشد.

از بازی کردن کودکان با تردمیل جلوگیری کنید.

در صورتی که کودکان به باشگاه‌های مجهز به تردمیل می‌روند ، باید درباره ایمنی دستگاه تردمیل به آنها توضیح بدهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − نه =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.