درمان سوختگی با تردمیل

درمان سوختگی با تردمیل

سوختگی با تردمیل در میان کودکان و نوجوانان بسیار شایع است. این سوختگی با توجه به شدت آن ، با روش‌های متفاوتی درمان می‌شوند.

سوختگی با تردمیل

تردمیل ، یکی از انواع ابزارآلات ورزشی می‌باشد که امروزه در اکثر خانه‌ها وجود دارد. این وسیله گاهی می‌تواند دردسر آفرین شود و در صورت عدم رعایت موارد ایمنی خطری ایجاد کند. تردمیل از یک سکوی راه رفتن یا دویدن ایجاد شده است که از طریق موتور به حرکت در می‌آید. سرعت کمربند حرکتی ، قابل تنظیم می‌باشد. در سرعت‌های بالا ، کمربند لاستیکی در صورت تماس با پوست می‌تواند صدمات اصطکاکی ایجاد کند.

این نوع سوختگی‌ها در صورت شدید بودن باید جدی گرفته شوند و به سرعت درمان شوند.

سوختگی با تردمیل چیست ؟

سوختگی اصطکاکی به واسطه گیر کردن دست در تردمیل اتفاق می‌افتد. سوختگی با تردمیل بیشتر در کودکان رخ می‌دهد. کودک زمانی که روی تردمیل قرار دارد ، در تلاش است روی کمربند قرار گرفته و غلتک انگشتان را به قسمت زیرین کمربند می‌کشد و میان کمربند و یک میله فلزی زیر دستگاه گیر می‌کند و کمربند انگشتان را می‌خراشد. در صورت عدم درمان زخم ناشی از این آسیب ، مشکلات زیادی ایجاد می‌شود.

آمار سوختگی ناشی از تردمیل در کودکان

طبق بررسی‌ها و گزارش‌ها ، درصد کمی از سوختگی‌های کودکان به علت استفاده از تردمیل و تماس دست کودک با کمربند دویدن می‌باشد. بیشترین آمار سوختگی دست کودکان در اثر تماس با وسایلی نظیر اجاق گاز و … می‌باشد. در صورت شدید بودن سوختگی نیاز به عمل جراحی برای درمان سوختگی با تردمیل می‌باشد. گاهی طول درمان این نوع سوختگی ، حدود 2 ماه زمان می‌برد.

در کشور آمریکا سالیانه 12000 خردسال و کودک و نوجوان ، به دلیل جراحت و سوختگی ناشی از این تجهیزات ورزشی در مراکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرند.

این سوختگی چگونه اتفاق می‌افتد ؟

لیز خوردن و افتادن از تردمیل در حین تمرین می‌تواند سبب سوختگی اصطکاکی شود که بسیار آزاردهنده می‌باشد. در صورتی که برای درمان این سوختگی به موقع عمل شود ، عوارض کمتری ایجاد می شود. سوختگی اصطکاکی بیشتر در میان بزرگسالان رخ می‌دهد. اما سوختگی که بیشتر در میان کودکان رخ می‌دهد ، به علت قرار گرفتن دست یا پا زیر قرقره غلطان می‌باشد. این موضوع سبب می‌شود که پوست تایم زیادی در مجاورت اصطکاک باشد و سبب صدمات شدیدی شود.

همچنین ببینید: رنگ زخم نشانه چیست؟

درمان سوختگی با تردمیل چگونه است ؟

 • ابتدا باید شدت سوختگی در اثر سوختگی با تردمیل تعیین شود. چنانچه سوختگی بسیار سطحی است ، نیازی به مراجعه به مراکز درمانی نمی‌باشد. اما اگر سوختگی بیشتر از درجه دوم باشد ، سریعاً باید به مراکز درمانی مراجعه نمود. بخشی که دچار سوختگی با این وسیله شده است ، معمولاً ناحیه‌ی کوچکی می‌باشد.
 • تا رسیدن به مراکز درمانی باید از کمپرس سرد استفاده نمود و محل سوختگی را با کمپرس سرد خنک نمایید. از قرار دادن یخ به صورت مستقیم روی محل سوختگی ، خودداری کنید.
 • برای درمان زخم ناشی از سوختگی با تردمیل ، محل سوختگی را پانسمان کنید. بهترین پانسمان برای زخم‌های سوختگی ، پانسمان پیشرفته تریتا می‌باشند. این پانسمان به محل سوختگی نمی‌چسبد و با ایجاد رطوبت مناسب به بهبود بافت‌های پوست کمک می‌کند.
 • پانسمان پیشرفته زخم از عفونت محل سوختگی جلوگیری می‌کند. همچنین سبب می‌شود که کمترین اسکاری در محل زخم ایجاد شود. چنانچه به هر علتی به این پانسمان دسترسی نداشتید ، موقتاً یک گاز استریل روی زخم قرار دهید تا این پانسمان را تهیه کنید.
 • از قرار دادن پنبه روی محل سوختگی خودداری کنید که به بافت‌های سوختگی می‌چسبند و شرایط را بدتر می‌کنند. در صورتی که هیچ پانسمان یا گاز استریلی برای پوشاندن زخم سوختگی نداشتید ، تا تهیه‌ی این پانسمان‌ها هیچ چیزی روی محل سوختگی قرار ندهید. تنها احتیاط کنید که محل سوختگی با هیچی در تماس نباشد و عفونت نکند.

اقدامات پیشگیرانه زمان سوختگی با تردمیل

 • برای پیشگیری از سوختگی با تردمیل ، اقدامات زیر را انجام دهید.
 • زمانی که در حین ورزش با تردمیل هستید ، از نزدیک شدن کودکان به این وسیله جلوگیری کنید.
 • اگر کودکان قصد استفاده از تردمیل را دارند ، در کنار آنها باشید و مراقب آنها باشید. به هیچ عنوان اجازه ندهید کودکان به تنهایی و بدون حضور شما در کنار آنها ، از تردمیل استفاده کنند.
 • از روشن گذاشتن تردمیل حتی برای دقایقی کوتاه خودداری کنید.
 • تردمیل را در اتاق یا مکانی قرار دهید که امکان قفل کردن درب آن وجود داشته باشد.
 • از بازی کردن کودکان با تردمیل جلوگیری کنید.
 • در صورتی که کودکان به باشگاه‌های مجهز به تردمیل می‌روند ، باید درباره ایمنی دستگاه تردمیل به آنها توضیح بدهید.

تریتا | ارائه دهنده انواع پانسمان پیشرفته ترمیم زخم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + یازده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.