درمان زخم سوختگی

درمان زخم سوختگی

درمان سوختگی

درمان زخم سوختگی با توجه به شدت زخم به روش های مختلفی مانند استفاده از پانسمان ها و کرم ها ، اکسیژن درمانی ، پیوند پوست و … انجام می گیرد.

زخم سوختگی

زمانی که پوست در مجاورت حرارت بالا ، مواد شیمیایی و یا برق قرار می گیرد ، بافت های آن با صدمه و آسیب همراه می شود. پوست ، یکی از اندام های مهم بدن می باشد که وظایفی از جمله تنظیم دمای بدن ، حفظ مایعات بدن ، محافظت از بدن در برابر ورود انواع میکروارگانیسم ها و … را بر عهده دارد. بنابراین هر زخم و آسیبی که پوست بدن را درگیر کند ، می تواند سلامت انسان را به خطر بیاندازد.

انواع زخم سوختگیانواع زخم سوختگی

قبل از بررسی روش های درمان زخم سوختگی ، بهتر است با انواع زخم های سوختگی آشنایی داشته باشیم.

سوختگی حرارتی

یکی از شایع ترین انواع زخم های سوختگی ، سوختگی حرارتی می باشد که به علت حرارت شدید ، فلزات داغ ، بخار یا شعله های آتش ، مایعات داغ و … ایجاد می شود. این منابع می توانند دمای پوست را به سرعت بالا ببرند و سلول های پوست را نابود کنند. در برخی موارد این سوختگی منجر به مرگ فرد می شود.

سوختگی شیمیایی

این نوع سوختگی به علت تماس با انواع اسیدها ، مواد شیمیایی و محلول های شوینده قوی ایجاد می شود. برخی از لوازم آرایشی و پاک کننده ها به علت فاسد بودن یا استفاده نادرست از آنها ، سبب سوختگی شیمیایی می شوند.

سوختگی پرتویی

در مجاورت قرار گرفتن امواج مضر در مدت زمان طولانی ، سبب سوختگی پرتویی می شود. این امواج می تواند اشعه ایکس ، اشعه ماورابنفش و اشعه های پرتو درمانی و یا سایر اشعه های خطرناک باشد. سوختگی پرتویی بیشتر به علت پرتوهای قوی یا مواد رادیواکتیو ناشی از روش های درمانی سرطان ایجاد می گردد.

سوختگی الکتریکی

این سوختگی ها کمترین مواردی از سوختگی می باشند که رخ می دهند. در صورت وخامت سوختگی الکتریکی ، درمان زخم سوختگی کمی دشوارتر می باشد. زمانی که بدن با برق در تماس باشد ، سوختگی الکتریکی ایجاد می شود. با توجه به میزان الکتریسیته وارد شده به بدن ، شدت سوختگی الکتریکی متفاوت می باشد.

درجه سوختگی زخم

شدت سوختگی

شدت سوختگی یا درجه سوختگی با توجه به مدت زمان تماس منبع سوختگی با پوست و قدرت منبع سوختگی متفاوت می باشد.

سوختگی درجه اول

در این نوع سوختگی ، تنها لایه اپیدرم آسیب می بیند. این سوختگی با علائمی مانند قرمزی ، ایجاد حساسیت و درد در محل آسیب دیده همراه است. برای درمان زخم سوختگی درجه اول به اقدام پزشکی خاصی نیاز نمی باشد و با گذشت زمان خود به خود بهبودی حاصل می شود.

سوختگی درجه دوم

این نوع سوختگی ، دو لایه سطحی پوست شامل اپیدرم و درم را تحت تأثیر قرار می دهد. سوختگی درجه دوم با تشکیل تاول هایی همراه می باشد. گاهی از محل زخم ، مایعاتی ترشح می شود. بعد از درمان زخم سوختگی ، زخم های سوختگی ایجاد می گردند.

سوختگی درجه سوم

سوختگی درجه سوم موجب آسیب به لایه های اپیدرم ، درم و هایپودرم می شود. این نوع سوختگی ممکن است چربی ها ، عضلات و تاندون ها را دچار مشکل کند. احتمالاً رنگ پوست در محل آسیب دیده به رنگ سیاه ، سفید ، قهوه ای تغییر پیدا می کند.

روش های درمان زخم سوختگی

روش های درمانی مناسب برای زخم سوختگی شامل استفاده از لوسیون ها و پانسمان ها ، اکسیژن درمانی هایپربیک ، دبریدمان فعال ، پیوند پوست و … است.

پانسمان های پیشرفته زخم برای درمان زخم های ناشی از سوختگی

سوختگی های سطحی را می توان با استفاده از پانسمان های پیشرفته زخم تریتا درمان نمود. این پانسمان ها به علت ویژگی های منحصر به فردی که در درمان زخم  سوختگی ها دارند ، برای درمان ناشی از زخم سوختگی مناسب می باشند. استفاده از این پانسمان در کنار مصرف داروهای تجویزی از سوی پزشک ، سبب بهبود و ترمیم زخم سوختگی می شوند.

اکسیژن درمانی هایپربیک ( HBOT ) برای درمان زخم سوختگی

اکسیژن درمانی هایپربیک : این روش به منظور بهبود واکنش های درونی بدن در مقابل زخم های سوختگی ، به کار می رود. معمولاً از این روش برای درمان سوختگی های درجه دوم ودرجه سوم که بخش اعظمی از بدن را درگیر کرده است ( بالای 18% ) استفاده می شود. این روش میزان اکسیژن وارد شده به بدن را افزایش می دهد. با افزایش اکسیژن رسانی ، تورم زخم سوختگی کاهش پیدا می کند و کلاژن بیشتری برای ترمیم زخم تولید می شود.

درمان زخم سوختگی بخار : سوختگی با بخار یکی از انواع سوختگی گرمایی است که با گرما و بخار آب جوش به وجود می آید و این سوختگی در اثر حرارت مایع گرم مثل آب جوش یا هر چیز دیگری ایجاد می شود و این سوختگی با بخار می تواند بر روی هر قسمت بدن که بیشتر در معرض بخار آب بوده تاثیر بگذارد و آسیب ایجاد کند به خصوص در کودکان و سالمندان بیشتر این سوختگی ها دیده می شود . ما در این مطلب به بحث درمان زخم سوختگی بخار می پردازیم .

علائم سوختگی با بخار

این نوع سوختگی هم مانند سوختگی های حرارتی دارای علائمی می باشد که شامل قرمزی ، درد ، تورم ، تاول ، شل شدن پوست ، تنگی نفس ، سرفه ، مشکل بلع و غیره می باشد . برای درمان زخم سوختگی بخار باید اقداماتی انجام گیرد تا بیمار به مشکل برخورد نکند.

درمان زخم سوختگی بخار با اقدامات اولیه

همان طور که می دانید درجه سوختگی یعنی آن آسیبی که به اپیدرم لایه بیرونی پوست زده شده است که اگر میزان سوختگی کم باشد باعث قرمزی و تورم می شود و از نوع درجه یک است و اگر دردناک و قرمزی و تورم داشته باشد که از نوع درجه دوم و اگر تمام لایه های پوست آسیب دیده باشد و سوختگی عمیق باشد از نوع درجه سوم و باید بیمار به بیمارستان منتقل شود ولی یک سری اقدامات اولیه برای سوختگی درجه یک و درجه دوم وجود دارد که در منزل می توان انجام داد.

پیشگیری از زخم سوختگیاقدامات اولیه درجه سوختگی نوع اول

ابتدا روند سوختن را متوقف کنید و شخص را از محل سوختگی دور کنید و ناحیه آسیب دیده را در معرض جریان آب قرار دهید و به هیچ وجه از یخ استفاده نکنید و از پماد آلوئه ورا و یا از روغن اسطوخودوس استفاده کنید ولی از محصولات زخم برای پانسمان سوختگی  هم می توانید استفاده کنید .

اقدامات اولیه سوختگی درجه دوم

در این نوع سوختگی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه محل سوختگی را در آب فرو ببرید و با یک پارچه تمیز خشک کنید و با پماد آنتی بیوتیک آن ناحیه را آغشته کنید تا تاول نزند و از نوار غیر چسبی یا  از پانسمان تریتا استفاده کنید .

اقدامات اولیه برای سوختگی درجه سوم

در اسرع وقت بیمار را به بیمارستان منتقل کنید و به صورت اورژانس توسط پزشک معالجه شود. تا اقدامات اولیه برای درمان زخم سوختگی انجام شود.

پیشگیری از زخم سوختگی با بخار

یکی از رایج ترین نوع سوختگی ها که باعث آسیب زدن به بدن شخص می شود سوختگی با بخار آب در آشپزخانه می باشد که باید در این زمینه هم اقدامات لازم برای جلوگیری از سوختگی را انجام داد .

  • هنگام خارج کردن غذا از مایکروویو باید اجازه دهید کمی مایکروویو خنک شود تا بخار آن صورت و دست شما را دچار سوختگی نکند .
  • هنگام پخت و پز دقت کنید که با دستمال مرطوب درب قابلمه یا وسیله مورد نیاز را بردارید و صورت خود را عقب بکشید تا دچار سوختگی نشوید .
  • غذاها را روی اجاق گاز مراقبت کنید و تایمرهای آن را تنظیم کنید.
  • از دیگر موارد پیشگیری آب حمام برای کودکان است که آب نباید بسیار داغ باشد چون باعث سوختگی و بخار آب می شود و به پوست کودک آسیب می زند.

گروه های پر خطر برای زخم سوختگی با بخار

گروه سنی کودکان در معرض این آسیب بیشتر قرار می گیرند چون پوست نازک تری دارند سریع پوست آسیب می بیند و بعد از کودکان بزرگان یا سالمندان هستند که پوست آنها نسبت به سوختگی واکنش نشان می دهد و سریع زخم می شود و مورد بعدی معلولان می باشند که به علت اختلالات در تحرک و ضعف عضلانی نتوانند از خود مراقبت کنند و دچار سوختگی می شوند که برای این گروه های سنی باید متذکر شد که باید از وسایل داغ مانند کتری ، سماور ، ترموستات بخاری ، آبگرمکن ، اجاق گاز و غیره دور باشند .بنابر این برای درمان زخم سوختگی  بخار حتما باید مراقب محیط اطراف باشیم.

سخن پایانی

در درمان زخم سوختگی بخار هم مانند دیگر سوختگی ها باید به آن توجه کرد و سریع به مداوای آن پرداخت و نباید نسبت به آن بی توجه بود و اقدامات و پیشگیری های لازم را باید انجام داد تا زخم سوختگی درمان شود و باعث ایجاد عفونت نشود .

تریتا | ارائه دهنده انواع پانسمان پیشرفته ترمیم زخم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − شش =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.