درمان زخم سطحی پوست

درمان زخم سطحی پوست

درمان زخم سطحی پوست : اکثر افراد در بسیاری مواقع با زخم های سطحی آشنا هستند و برای آنها هم پیش آمده که جایی از بدن آنها زخم شده باشد و هیچ وقت به پزشک مراجعه نکرده و خود به مراقبت های لازم پرداخته اند این زخم ها سطحی هستند و زود بهبود پیدا می کنند ما در این مقاله برای اطلاع بیشتر شما عزیزان به بررسی درمان زخم سطحی پوست می پردازیم.

مراقبت اولیه زخم های سطحی پوست

زمانی که زخمی بر روی بدن ما ایجاد میشود می توانیم خودمان آن را درمان کنیم و ابتدا با یک ضدعفونی کننده جای زخم را تمیز و شستشو می دهیم تا از هر گونه آلودگی  پاک شود و بعد با گاز استریل روی زخم را پوشانده تا از ورود هر گونه میکروب به زخم جلوگیری کنیم و هر چند روز یک بار گاز استریل را عوض می کنیم با این مراقبت اولیه از عفونت زخم ها می توان جلوگیری کرد و پانسمان ها باعث می شوند که زخم ها خیلی سریع التیام پیدا کنند بنابراین برای درمان زخم سطحی پوست باید فوری ضدعفونی و پانسمان شود تا از ورود میکروبها جلوگیری شود.

نکات مهم برای درمان زخم سطحی پوست

زخم خود را مرطوب نکنید

رطوبت باعث ورود میکروبها و تجمع در محل زخم می شود و میکروبها در جای رطوبت بهتر رشد می کنند و این رطوبت باعث کاهش بهبودی زخم میشود مثلا اگر کسی دچار زخم پوستی باشد تا مدتی از شنا کردن باید اجتناب کند چون شنا و آب باعث رطوبت و خیس شدن زخم می شود.

زخم های خود را خراش ندهید و نکنید

زخم ها یک لایه روی پوست تشکیل می دهند که این لایه خشک است اگر این لایه را خراش دهید باعث ورود میکروبها به زخم می شود و این لایه جلوی ورود میکروبها را به زخم می گیرد و با کندن و خراشیدن زخم امکان باقی ماندن جای زخم در روی پوست وجود دارد.

تمیز کردن زخم

ضدعفونی کردن زخم را باید هر چند وقت انجام داد و اگر ذرات گرد و غبار یا هر گونه ذراتی روی زخم بود با استفاده از سرم نمکی آن را شستشو داد و از پانسمان مناسب برای زخم خود استفاده کنید پس توجه به این نکات مهم برای درمان زخم سطحی پوست بسیار مهم می باشد.

درمان زخم سطحی عفونی

اکثر زخم های سطحی زود ترمیم می شوند ولی در بعضی مواقع ممکن است به زخم های عفونی تبدیل شوند و باید ببینیم چه وسیله ای باعث ایجاد زخم روی پوست شده است اگر این زخم ها ناشی از بریدگی با چاقو یا میخ یا هر وسیله دیگری باشد باید فوری جای زخم را ضد عفونی کرد ولی گاهی این وسیله آلوده باعث عفونت زخم شده که باید فوری به پزشک مراجعه کرد چون عفونت زیاد باعث تب و لرز شدید می شود وعفونت به قسمتهای دیگر بدن منتقل می شود بنابر این برای درمان زخم سطحی پوست باید مراقبت های لازم جهت عفونی نشدن زخم را انجام داد.

مراحل بهبود زخم

مرحله اول ( مرحله هموستازی ) یا توقف خونریزی

در خون همه ما پروتئینی وجود دارد که پلاکت ها را به هم نزدیک می کند و به رگ های خونی می چسباند و باعث لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی در ناحیه زخم می شود.

مرحله دوم ( مرحله دفاعی )

پلاکت های خون دارای مواد شیمیایی هستند که باعث التهاب و تورم و قرمزی می شوند در این قسمت سلولهای گلبول های سفید با زخم مبارزه و هر گونه باکتری را از بین می برند و به ترمیم ناحیه زخم کمک می کنند.

مرحله سوم ( بازسازی پوست )

در این مرحله بدن شروع به بازسازی سلول های پوستی می کند و تولید کلاژن در این مرحله انجام می شود کلاژن یک نوع پروتئین است که برای بازسازی منطقه زخم شده می باشد و جای زخم را بعد از مدتی از بین می برد.

مرحله چهارم( تشکیل پوست جدید)

این مرحله باعث می شود که پوست جدید در جای زخم ایجاد شود و کشیدگی پوست اطراف زخم ایجاد می شود که یک پوست جدید در ناحیه زخم دیده می شود.

سخن پایانی

برای درمان زخم سطحی پوست باید به نکات مهم برای درمان زخم ها دقت کنید تا زخم ها عفونی نشوند و مراقبت های لازم برای درمان زخم انجام شود تا زخم سریعتر بهبود پیدا کند . برای تهیه محصولات زخم می توانید از ما مشاوره بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 5 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.