درمان خال گوشتی

درمان خال گوشتی

درمان خال گوشتی معمولاً با لیزردرمانی انجام می‌شود. در روش لیزردرمانی ، جای زخم یا اسکار ناشی از برداشتن خال گوشتی به زودی محو می‌شود.

خال گوشتی چیست ؟

خال گوشتی شبیه یک لکه قهوه ای متورم می‌باشد که در اندازه‌های گوناگونی وجود دارد. رنگ این خال‌ها ممکن است به رنگ‌های خرمایی ، سیاه ، قهوه ای ، قرمز و … باشند. به لحاظ ظاهری مشابه شکل دایره یا بیضی می‌باشد. اندازه این خال‌ها معمولاً کمتر از 6 میلی متر می‌باشد. شکل خال‌های گوشتی به تدریج تغییر می‌کند و حتی ممکن است محو شوند. تغییرات هورمونی در سنین بلوغ و بارداری خانم‌ها موجب تیره شدن و بزرگ شدن این خال‌ها می‌شوند. برداشتن این خال‌ها با روش‌های نامناسب سبب ایجاد زخم‌های وخیمی می‌شوند. اگر این خال‌ها را دستکاری نموده‌اید و زخم شده‌اند ، باید برای درمان زخم ناشی از آن به پزشک مراجعه نمایید.

عوامل مؤثر در ایجاد خال‌های گوشتی

قبل از بررسی روش‌های درمان خال گوشتی ، به بررسی عوامل مؤثر در پیدایش این خال‌ها می‌پردازیم.

افراد دیابتی مستعد بروز خال‌های گوشتی هستند.

برخی از خانم‌های باردار به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش سطح هورمون‌های رشد به ویژه در ماه‌های آخر بارداری ، با ایجاد این خال‌ها مواجه می‌شوند.

وراثت هم می‌تواند سبب ایجاد خال‌های گوشتی شود. اگر افرادی در خانواده شما خال‌های گوشتی داشته باشند ، ممکن است شما نیز به این خال‌ها دچار شوید.

ویروس‌های پاپیلومای انسانی سبب بروز خال‌های گوشتی می‌شوند.

مشکلات و اختلالات هورمونی در پیدایش خال‌های گوشتی بسیار مؤثر هستند.

چاقی ، فشارخون بالا و دیس لیپیدمی از عوامل افزایش دهنده پیدایش خال‌های گوشتی می‌باشند.

جراحی برای درمان خال گوشتی

جراحی از متداول‌ترین شیوه‌های درمانی خال‌های گوشتی می‌باشد. این روش با بی حسی موضعی انجام می‌شود. برای برداشتن خال در این روش از سه شیوه استفاده می‌کنند.

خارج سازی کامل تراشه‌ای

پزشک با بی حسی موضعی فرد ، توسط چاقوی بسیار تیز پزشکی که بسیار کوچک می‌باشد ، سطح خال را به طور کامل برش می‌زند. سپس سطح خال را با پوست‌های پیرامونش یکسان می‌کند. کرم‌های موضعی برای از بین بردن جای زخم ناشی از جراحی ، مانند کرم ویتامین A و کرم ویتامین C مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی پانچ

در روش بیوپسی پانچ توسط یک دستگاه مخصوص به برداشتن خال اقدام می‌کنند و بخش مکعبی مانندی از پوست را پانچ می‌کنند. روش بیوپسی پانچ برای برداشتن خال‌های بسیار کوچک به کار می‌رود.

جراحی برشی برای درمان خال گوشتی

یکی دیگر از روش‌های جراحی خال گوشتی ، جراحی به شیوه برشی می‌باشد. در این روش خال را به صورت کامل برش می‌زنند ، سپس زخم را بخیه می‌زنند. تعداد بخیه‌ها بستگی به بزرگی خال دارد. برای محو کردن جای بخیه حاصل از این روش ، می‌توانید از محصولات پیشرفته زخم استفاده کنید. این پانسمان‌ها برای محو کردن جای بخیه و اسکار زخم بسیار اثرگذار می‌باشند. 

برداشتن خال گوشتی با لیزردرمانی

یکی دیگر از روش‌های درمان خال گوشتی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد ، لیزردرمانی می‌باشد. در این روش ، ابتدا محل خال را با بی حس کننده‌ها به صورت موضعی بی حس می‌کنند. بی حسی به گونه‌ای می‌باشد که فرد در هنگام لیزردرمانی هیچ دردی را حس نمی‌کند.

در مرحله‌ی بعد رنگدانه‌های خال گوشتی به کمک لیزر بیرون می‌آید. سپس رنگدانه‌ها را کاملاً تمیز می‌کنند. اسکار ایجاد شده روی پوست با گذشت زمان از بین می‌رود. تغییر رنگ محل درمان در روزهای ابتدایی درمان خال گوشتی با لیزردرمانی ، کاملاً طبیعی می‌باشد و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. می‌توانید با استفاده از لوازم آرایشی این محل را پوشش دهید تا مشخص نباشد.

در روزهای ابتدایی لیزردرمانی به هیچ عنوان در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید. استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF مناسب ، در بیرون از خانه الزامی می‌باشد.

لیزردرمانی یک روش مطمئن و بدون عارضه می‌باشد. عوارض ناشی از عمل جراحی برداشتن خال ، در این روش وجود ندارد. درد لیزردرمانی در مقایسه با سایر روش‌ها کمتر می‌باشد.

کرم‌های از بین برنده خال گوشتی

برای درمان خال گوشتی که زیاد برجسته نیست ، می‌توان از کرم‌های مخصوص از بین برنده خال گوشتی استفاده نمود. این کرم‌ها به مرور سبب کمرنگ شدن خال می‌شوند. کرم‌های از بین برنده خال گوشتی ، برجستگی خال را از بین نمی‌برند. اما به دلیل از بین بردن رنگ آن ، خال‌ها را تا حدودی محو می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.