درمان جای سوختگی

پس از سوختگی باید با روش‌های مناسب برای درمان جای سوختگی عمل نمود تا کمترین آثار و نشانه‌ای از زخم سوختگی برجای بماند و زیبایی ظاهری پوست احیاء شود.

عوارض سوختگی

برخی سوختگی‌های سطحی عوارضی به دنبال ندارند. اما سوختگی‌های حادتر عوارضی را دارند که باید با آگاهی به دانستن آنها نسبت به درمان آنان عمل نمود.

عفونت از بیشترین عوارض سوختگی در بدن مبتلایان می‌باشد.  اگر سوختگی‌ها سبب ایجاد زخم‌های باز شوند، با ورود باکتری‌ها و میکروب‌ها به داخل زخم عفونت ایجاد می‌شود. عفونت حاصل از سوختگی ممکن است خفیف یا شدید باشد. باید هر چه سریعتر به درمان عفونت اقدام نمود تا موجب وارد شدن عفونت به خون فرد و ایجاد عوارض خطرناکتر نشود.

کمبود آب بدن، کاهش دمای بدن، انقباض پوست، صدمه‌های عضلانی و ماهیچه‌ای و استخوانی، مشکلات افسردگی و ناراحتی‌های روحی و روانی از دیگر عوارض سوختگی می‌باشد.

چگونگی درمان جای سوختگی

جای سوختگی را بر اساس نوع  و شدت سوختگی درمان می‌کنند.

درمان سوختگی سطحی

این نوع سوختگی را باید چندین دقیقه با آب سرد شستشو داده و برای بهبود و ترمیم آن می‌توان  از پانسمان‌های درمان زخم استفاده نمود. برای کاهش درد این سوختگی‌ها می‌توانید از مسکن‌ها استفاده کنید. از پانسمان‌های قدیمی و پنبه و… به علت چسبندگی به سطح زخم سوختگی، استفاده نکنید.

درمان سوختگی با آب جوش

برای درمان جای سوختگی آب جوش، به مدت 20 دقیقه محل سوختگی را با آب سرد بشویید. از یخ استفاده نکنید. پس از شستشو با آب سرد، در صورتی که شدت سوختگی شدید است به پزشک مراجعه نمایید و از درمان خودسرانه بپرهیزید.

پزشک علاوه بر تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها، محل زخم را موقتاً پانسمان می‌کند.

درمان جای سوختگی آتش

وسایل آلوده را برای جلوگیری از عفونت نواحی که دچار سوختگی شده‌اند، از فرد جدا کنید. از درآوردن لباس‌های چسبیده به بدن فرد خودداری کنید. با آب خنک محل سوختگی را در صورت امکان شستشو دهید. محل سوختگی را پانسمان نمایید. به فرد دچار سوختگی آب فراوان بدهید.

درمان جای سوختگی

محوکردن آثار سوختگی

پس از اقدامات اولیه در درمان جای سوختگی، برای محو نمودن آثار آن اقدامات زیر را انجام دهید.

زخم سوختگی را به آرامی ماساژ دهید تا با افزایش خونرسانی به محل سوختگی بهبود و ترمیم بافت‌ها سرعت بگیرد. بالا رفتن سرعت گردش خون سبب ایجاد کلاژن بیشتر در سطح پوست می‌گردد. کلاژن برای محو نمودن آثار سوختگی، بسیار تأثیرگذار است.

اگر زخم سوختگی هنوز اثراتش باقی مانده باشد، باید برای درمان زخم سوختگی به متخصصان پوست و زیبایی مراجعه نمود. تا اقدامات لازم برای درمان جای سوختگی توسط پزشک انجام شود. برخی روش‌های درمانی از سوی پزشک متخصص زیبایی، به کاربردن نیتروژن مایع برای یخ زدن سطح پوست است که موجب پوست‌اندازی بافت‌های پوست در محل سوختگی و ایجاد بافت‌های جدید می‌شود.

حتماً باید از ضدآفتاب‌های با SPF بالا استفاده نمایید. زیرا اشعه‌های ماورابنفش خورشید سبب آسیب به پوست حساس ناحیه ی دچار سوختگی می‌شود. اشعه‌های آفتاب موجب سوزش بیشتر این نواحی و تیره شدن رنگ پوست آن می‌شود.

محصولات زخم برای درمان سوختگی

محصولات زخم : امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی و داروسازی ، محصولات نوین و پیشرفته ای برای درمان زخم های سوختگی تولید شده‌اند. این محصولات برای درمان انواع سوختگی‌ها با درجات گوناگون مؤثر می‌باشند.

ویژگی منحصر به فردی که این محصولات درمانی برای درمان جای سوختگی دارند، قدرت بالای ترمیم‌کنندگی بافت‌های پوست می‌باشد. خاصیت ترمیم کنندگی قوی این محصولات مانند پانسمان‌های نوین تریتا ، برای محو نمودن آثار انواع زخم‌ها شامل زخم‌های سوختگی و از بین بردن گوشت‌های اضافه حاصل از آنها بسیار نتیجه‌بخش است.

اقدامات پزشکی

در موارد سوختگی با درجه بالا برای درمان جای سوختگی نیاز به اقدامات درمانی از سوی پزشک می‌باشد.

پیوند پوست روشی برای درمان سوختگی پوست می‌باشد که پوست سالم را به پوست آسیب دیده شده پیوند می‌زنند. با این روش پوست جدید و سالم روی محل سوختگی ایجاد می‌شود.

عمل جراحی برای درمان و جداسازی قسمت‌هایی از بدن که در اثر سوختگی به یکدیگر چسبیده‌اند، انجام می‌شود. نواحی از بدن که با سوختگی دچار انقباض شده باشند، با عمل جراحی آزادسازی می‌شوند.

فیزیوتراپی که یک روش درمانی با هدف افزایش توان بخشی حرکاتی می‌باشد، برای درمان قسمت‌هایی از پوست که در اثر سوختگی دچار انقباض شده اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهمیت رژیم غذایی در درمان جای سوختگی

داشتن رژیم غذایی مناسب برای افزایش تولید کلاژن در پیرامون عروق خونی محل سوختگی، حائز اهمیت است.

این رژیم غذایی باید سرشار از مواد دارای ویتامین سی مانند کلم بروکلی، مرکبات، لیموترش و مواد دارای روی مانند برنج، بلدرچین،موز، بادام زمینی و… باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − هفت =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.