افتخارات و گواهی های تریتا
[درباره ما]

شرکت طبا زیست پلیمر (تریتا)

شرکت دانش بنیان طبا زیست پلیمر(تریتا) فعال در حوزه تولید محصولات پیشرفته ترمیم زخم با برند treetta در آبان ماه سال ۱۳۹۴ تاسیس شد.این شرکت با اتکا بر دانش محققین طی ۸ سال پژوهش و تحقیق به تکنولوژی پیشرفته ای در زمینه طراحی و تولید پانسمان های پیشرفته درمان زخم دست یافته است. پانسمان ماتریکس کلاژن طبادرم برای اولین بار در کشور به دست محققین این شرکت تولید گردید و اختراع آن در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شد. همچنین طبادرم به عنوان اختراع برگزیده بنیاد ملی نخبگان و اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های صنعتی کشور شناخته شد.

و اما تریتا به چه معناست؟

تریتا در اوستا و در زمان زرتشت نام اولین طبیب پارسی است که به تریتا ( ثریتا، اثرط، اترت) نیز شهرت داد.  در واقع این نام یکی از نام های پسرانه در زبان آریایی ، ایران باستان و هند است. در اوستا از این فرد به نام فریدون اسطوره و پادشاه بزرگ پارسی نیز یاد می شود. در واقع این فرد را پدر گرشاسب می دانند که از جمله بزرگترین پهلوانان آن دوره زرتشت به حساب می آمد. تریتا در زرتشت فردی است که می توانست در درمان زخم ها و امراض و بیماری های مختلفی دارای مهارت باشد و علاوه بر این به فردی که در زمینه جنگاوری و دلاوری در سطح بالایی قرار دارد نیز گفته می شد.
همچنین تریتا در زمان زرتشت به کسی گفته می شود که دارای علم جادوگری و افسونگری است و از این طریق نیز می تواند به درمان بیماری های روحی و باطل کردن انواع جادو ها و روح های سیاه و بد در افراد بپردازد. در واقع در اوستا از تریتا به عنوان کسی یاد می شود که دارای این سه توانایی با یکدیگر است و از این طریق فردی بسیار قوی مطرح می شود. در برخی از کتاب های باستان قدیم که به وندیداد شهرت دارد در این باره در مورد گفت و گوی بین زرتشت و اهورامزدا مطالبی نوشته شده است.
بر طبق نوشتهداین کتاب، زرتشت از اهورامزدا سوال می کند که چه کسی در بین افراد دانا و پرهیزکار وجود دارد که می تواند به عنوان درمانگر و پیشوا و رهبر به درمان بیماری ها و جلوگیری از مرگ و باطل کردن جادو بپردازد. که در جواب این پرسش اهورامزدا پاسخ می دهد که فردی به نام تریتا که از جنگجویان به نام است و در پرهیزگاری و باطل کردن جادو سیاه و همچنین درمان مرگ و بیماری هایی که از طریق زخم شمشیر و ایجاد تب یا موارد دیگر در افراد ایجاد شده است شهرت دارد، می تواند این کار را به ردستی انجام دهد.
در قسمتی از این کتاب نیز به این موارد اشاره شده است که تریتا برای درمان بیماری های مهلک و کشنده تلاش و تجسس بسیاری کرد تا بتواند درمانی مناسب را برای هر نوع بیماری کشف کند. او توانست به واسطه کشف خاصیت فلزات به درمان بسیاری از امراض نظیر تب، درد، سردرد، سوختگی، بیماری های روحی و روانی، مارگزیدگی، اثرات منفی که توسط اهریمن در بدن افراد ایجاد شده بود بپردازد. علاوه بر این اهورامزدا تیزی مانند کارد دارای نشان جواهر را به تریتا سپرد تا از این طریق بتواند عمل جراحی را نیز انجام دهد. در واقع تریتا فردی بود که در هر زمینه ای دارای مهارت و آگاهی بود و از آنجایی که فرد پرهیزگاری شناخته می شد و از این حیث زبانزد بود توانست بیماری هایی که از طریق ارواح خبیث و روح های پلید و اهریمن در بدن افراد نفوذ پیدا کرده بود را درمان کند.
همچنین این فرد در زمینه انواع گیاه های دارویی و اثرات آن در درمان بیماری ها نیز اطلاعات کاملی را در اختیار داشت. تریتا اولین فردی است که در تاریخ ایران باستان و در زمان آریایی ها بسیار شهرت داشته و در هند نیز از این فرد به عنوان انسان کامل و طبیب ماهر یاد می شود. در کتاب فروردین یشت نیز ذکر شده است که فریدون از خاندان آبتین را به خاطر مقاومت و درمان بیماری ها و تب سرد ستایش می کنیم. در واقع واژه تریتا که در زبان هند شهرت دارد و در اوستا به تریتا نامیده می شود را همان فریدون می دانند که در ایران باستان به عنوان خدای طب شهرت داشته است.