دبریدمان زخم بستر

دبریدمان زخم بستر

دبریدمان زخم بستر ، روشی مؤثر برای بهبودی زخم‌های فشاری می‌باشد. دبریدمان با توجه به شرایط زخم به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود.

زخم بستر و دبریدمان

زخم بستر به علت فشار ممتد به یک ناحیه از بدن ایجاد می‌شود. این زخم در افرادی که به هر علتی توان حرکتی ندارند یا توان حرکتی کمی دارند ، ایجاد می‌شود. این نوع زخم بسیار دردناک و آزاردهنده می‌باشد. البته اگر درمان زخم بستر به موقع و در مراحل ابتدایی تشکیل زخم صورت بگیرد ، مشکلات کمتری را برای افراد ایجاد می‌کند. روش‌های درمانی زیادی برای زخم بستر وجود دارند. یکی از این روش‌ها دبریدمان می‌باشد. دبریدمان با هدف نابودی سلول‌ها و بافت‌های مرده و عفونت‌های زخم انجام می‌شود.

بزرگ شدن زخم بستر

قبل از بررسی دبریدمان زخم بستر ، توضیحات کوتاهی درباره زخم بستر می‌دهیم. زخم بستر بیشتر در بخش‌هایی از بدن که عضلات کمی دارند ، ایجاد می‌شود. به بیان دیگر می‌توان گفت که فشار استخوان‌ها بر پوست ، سبب وارد شدن صدمه به بافت‌های نرم می‌شود و زخم بستر تشکیل می‌شود.

این زخم در اشخاصی که به سبب بیماری امکان حرکت زیادی ندارند ، بوجود می‌آید. افراد دیابتی و افراد نخاعی از دو گروه مستعد ایجاد زخم بستر می‌باشند. عدم تحرک و قندخون از عواملی می باشند که سبب ایجاد زخم بستر در این دو گروه می‌شوند.

زخم بستر مراحل گوناگونی دارد. چنانچه زخم بستر عفونت کند ، بخش‌های مختلفی شامل پوست ، عضلات ، تاندون و استخوان را دچار مشکل می‌کند. مزمن شدن زخم بستر سبب تشکیل حفره در نواحی زخم می‌گردد. در مواردی زخم بستر از ظاهر پوست قابل شناسایی نمی‌باشد ، در حالیکه از زیر لایه‌های پوست در حال گسترش است و عفونت کرده است.

درمان زخم بستر و دبریدمان زخم بستر

روش‌های درمانی زیادی برای زخم بستر وجود دارند. یکی از روش‌های درمانی نوین زخم بستر ، دبریدمان می‌باشد. حفره زخم بستر مزمن ، مملوء از سلول‌های مرده و عفونت و ترشحات عفونی است. داروهای موضعی نمی‌تواند به عمق زخم نفوذ کند. با بیشتر شدن التهاب در محل زخم ، سلول‌ها و سیستم ایمنی بدن عملکرد درستی برای مبارزه با میکروارگانیسم‌ها ندارند.

یکی از بهترین روش‌های درمانی برای درمان زخم بستر ، دبریدمان است. در شرایطی که داروهای خوراکی و موضعی و … پاسخگو نباشند ، با نظر پزشک دبریدمان زخم بستر انجام می‌شود. کنترل عفونت و پیشگیری از سرایت آن به خون ، احتمال قطع عضو و مرگ را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

مراحل دبریدمان

مراحل دبریدمان شامل موارد زیر می‌باشد.

1 – در صورتی که سطح زخم بسته باشد ، در مرحله نخست سطح زخم را کمی باز می‌کنند. برای باز کردن زخم بستر ، از روش هایی مانند برش دادن زخم و برداشت لایه خارجی توسط روش های غیرتهاجمی استفاده می‌کنند.

2 – در زخم هایی که حفره سطحی و عفونت ناچیزی دارند توسط روش های غیرتهاجمی ، بافت های نکروزه به تدریج از بین می‌رود.

3 – در زخم هایی که حفره بزرگ و عفونت بیشتری دارند توسط روش های تهاجمی مثل جراحی ، به تخلیه بافت های مرده و عفونت و ترشحات زخم اقدام می‌شود.

دبریدمان زخم بستر به چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

دبریدمان به صورت های گوناگونی انجام می‌شود. پزشک با توجه به نوع زخم و شدت و عمق آن ، یکی از روش های دبریدمان را انتخاب می‌کند.

دبریدمان انتخابی

در دبریدمان انتخابی ، پزشک برای برداشتن تعداد لایه های زخم و میزان آن تصمیم گیری می‌کند.

لایه میکروبی و لایه سلول و بافت سالم از سطح زخم برداشته می‌شود.

سرعت عملیات دبریدمان با روش جراحی بسیار بالا می‌باشد.

شدت خونریزی ناشی از جراحی بسیار کم می‌باشد.

بعد از آن ، پلاکت ها و سلول های اثرگذار در بهبود و ترمیم زخم به ناحیه زخم بازمی‌گردند.

دبریدمان غیر انتخابی

دبریدمان زخم بستر با روش غیر انتخابی به صورت زیر است.

با روش های غیرتهاجمی یا اتولیتیک ، این نوع دبریدمان انجام می‌شود.

میزان لایه ها و سلول های برداشته شده مثل دبریدمان انتخابی ، قابل تعیین نیست.

دبریدمان غیر انتخابی نمی تواند تمامی لایه های نکروزه را از بین ببرد.

این نوع دبریدمان با سرعت بسیار پایینی انجام می‌گردد.

لایه سلول های سالم سطح درونی حفره ، توسط این روش از بین نمی‌رود.

روش های دبریدمان زخم بستر با تشخیص پزشک انتخاب می‌شوند. پزشک برای انتخاب این روش ها عوامل زیادی را درنظر می‌گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + بیست =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.