تکنیک پیشرفته پرینت پوست برای ترمیم زخم

ترمیم زخم

علم پزشکی همواره در حال پیشرفت است و همین موضوع باعث شده تا در بخش‌های مختلف این علم، شاهد پیشرفت‌های چشمگیری باشیم. یکی از بخش‌های مهم پزشکی، ترمیم زخم‌ها است. امروزه شاهد انواع مختلفی از زخم‌ها هستیم و روند درمان هر یک از این زخم‌ها نیز متفاوت است. با وجود این که اکثر زخم‌ها به خوبی درمان شده و بهبود پیدا می‌کنند اما شاهد مشکلاتی چون ماندن رد زخم بر روی پوست و از بین رفتن ظاهر زیبای پوست هستیم. در همین راستا دانشمندان تلاش کرده اند تا از طریق تکنولوژی‌های جدید اقدام به ایجاد تکنیک‌های پیشرفته‌ای برای ترمیم انواع زخم کنند. در همین راستا در این مطلب از سایت تریتا قصد داریم تا در مورد روش ترمیم زخم از طریق پرینت و چاپ پوست صحبت کرده و در مورد این تکنیک پیشرفته ترمیم زخم صحبت کنیم.

تکنیک پیشرفته ترمیم زخم از طریق چاپ پوست

یک تیم تحقیقاتی مستقر در بریتانیا یک تکنیک جدید برای چاپ و پرینت طراحی کرده اند که می‌تواند یک معادل برای پوست تولید کند. این تکنولوژی و تکنیک بی شک یک پیشرفت قابل توجه در حوزه ترمیم و بهبود زخم است.

این تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه هادرسفیلد است و تلاش آن‌ها ایجاد یک رویکرد نوآورانه برای چاپ معادل‌های پوستی است. تحقیقات این تیم ممکن است چشم انداز و آینده بهبود زخم را تغییر داده و این امکان را به وجود بیاورد تا محدودیت‌هایی که تا به امروز برای ترمیم زخم وجود داشت، از بین برود.

به عنوان مثال درمان زخم‌های مزمن به دلیل عمیق بودن دارای چالش‌های بسیار زیادی بوده و در نتیجه ترمیم این دسته از زخم‌ها نیز بسیار مشکل است. معمولاً قسمت بالای زخم قبل از بخش پایینی آن شروع به بهبود می‌کند و در نتیجه زخم به خودی خود فرو می‌ریزد. این اتفاق به مرور زمان می‌تواند منجر به بافت اسکار و کاهش عملکرد پوست شود. در چنین شرایطی می‌توان از این تکنیک برای بهبود سریع و اصولی زخم استفاده کرد.

افزایش میزان ترمیم زخم

تکنیک جدید محققان بریتانیایی در نوع خود به عنوان اولین شبیه سازی سه لایه پوست، هیپودرم (لایه چربی)، درم و اپیدرم محسوب می‌شود.

آلن اسمیت به عنوان یکی از اعضا این تیم تحقیقاتی در مورد این پروژه می‌گوید: “به طور موثر سه نوع سلول مختلف بر روی پوست وجود دارد. این سه لایه به نحوی هستند که با سرعت‌های مختلف رشد می‌کنند.

این تیم از روشی به نام تولید افزودنی لایه معلق استفاده می کنند. روش جدید به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا ماده‌ای ژل مانند برای حمایت از پوست ایجاد کنند. ساختار این ماده ژل مانند در حین شکل گیری تغییر پیدا کرده و بستری از ذرات را تولید می‌کند که می‌تواند به فاز دوم تزریق ژل کمک کند.

در حین چاپ، لایه‌های پوست درون ژل قرار گرفته و این ژل همه چیز را در جای خود نگه می‌دارد. پس از چاپ، مواد ژل مانند را شسته و تنها لایه پوست را بر روی زخم قرار می‌دهند.

ارزیابی عملکرد تکنیک جدید پرینت پوست

محققان دریافتند که حرکت ژل در هنگام تزریق بر روی زخم باعث می‌شود تا فرآیند ترمیم سریع تر از سایر تکنیک‌های مشابه انجام شود. انجام این فرآیند در نهایت منجر به چاپ پوست به شکل واضح تر نسبت به روش‌های قبلی می‌شود. این مسئله به آن معنا است که می‌توان از این روش برای چاپ ساختارهای پوستی پیچیده تر استفاده کرد.

برای ارزیابی این روش، تیم تحقیقاتی اقدام به بریدن بخشی از بافت پوست خوک کرده و سپس جایگزین پوست را با استفاده از چاپ پوستی ایجاد کرد. پس از کشت پوست جدید پس از 14 روز، علائم بهبود زخم در بافت بدن خوک مشاهده شد.

لیام گروور یکی دیگر از اعضا تیم تحقیقاتی در این زمینه گفت: «ما از لکه‌ای استفاده کردیم که به ما اجازه می‌دهد تا ادغام بین مواد اولیه و بافت را کمی کنیم. ما حتی پس از مدت کوتاهی توانستیم یکپارچگی را بر روی پوست ایجاد کنند.»

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که محققان این تیم هنوز نتوانستند فرآیند بهبود زخم مزمن را با استفاده از این روش جدید ارزیابی کنند، زیرا این فرآیند بیش از حد مجاز آن که بین 14 تا 21 روز است طول می‌کشد. با این وجود، تیم تحقیقاتی اکنون در حال برنامه ریزی برای بررسی مدل‌های طولانی تر و مناسب برای زخم‌های عمیق مزمن هستند و هدف آن‌ها ترمیم پوست انسان و کاهش جای زخم برای همه انواع زخم‌های موجود بر روی پوست بدن انسان است.

حرف آخر

در این مطلب از سایت تریتا به بررسی روش جدید ترمیم زخم پرداخته و بیان کردیم که چگونه شاهد چاپ پوست جایگزین برای ترمیم انواع زخم‌ها هستیم. انتظار می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد استفاده از این روش در کشورهای مختلف برای ترمیم انواع زخم‌های موجود بر روی پوست باشیم. استفاده از این تکنیک باعث می‌شود تا مشکلاتی که پیش از این در حوزه ترمیم پوست وجود داشت، به راحتی حل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.