تاریخچه درمان دیابت

تاریخچه درمان دیابت

تاریخچه درمان دیابت


تاریخچه درمان دیابت به سال 1920 میلادی برمی‌گردد که پزشکان برای اولین بار مصرف انسولین را در درمان دیابت مؤثر دانستند.

دیابت چیست ؟

دیابت یک بیماری متابولیکی می‌باشد که با افزایش قندخون همراه است و در سه مدل دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری وجود دارد.

دیابت نوع یک، از گونه یک بیماری خود ایمنی می‌باشد و به علت عدم انسولین در بدن فرد نیاز قطعی و حتمی به تزریق انسولین وجود دارد و دیابت وابسته به انسولین گفته می‌شود.

دیابت نوع دو بدن به دریافت انسولین عکس‌العمل مناسب نشان نمی‌دهد و انسولین تزریق شده نمی‌تواند سبب کاهش قندخون بدن فرد شود. چاقی، ژنتیک و کم تحرکی از عوامل اصلی این نوع دیابت هستند.

دیابت بارداری در بانوان باردار بدون زمینه بیماری دیابت رخ می‌دهد و قند خون آنها را افزایش می‌دهد.

میزان مبتلایان دیابت در دنیا به سرعت در حال افزایش است و در کشورهایی با فرهنگ غذایی نادرست و مملو از نشاسته و قند افزایش چشمگیری دارد.

امروزه روش‌های نوینی برای درمان دیابت وجود دارند که در گذشته به علت عدم وجود روش‌های درمانی مناسب، شاهد مرگ ومیرهای زیادی بودیم.

این روش‌های درمانی استفاده از پانسمان‌های پیشرفته تریتا برای درمان زخم دیابتی ، مصرف انسولین، اکسیژن درمانی ، عمل‌های جراحی و مصرف داروهای پیشرفته و مؤثر شیمیایی درمان دیابت می باشند که متأسفانه این روش‌ها در گذشته وجود نداشتند و مشکلات و معضلات بسیاری را سبب می‌شدند.

تاریخچه دیابت

دیابت از 2000 سال پیش شناخته شد. پزشک دربار فرعون سوم این بیماری را روی پاپیروس کشف نمود. او تکرر ادرار را از نشانه‌های اصلی این بیماری دانست.

پزشک یونانی تعریفی از دیابت مبنی بر آب شدن گوشت‌های بدن و خروج آنها از ادرار ارائه نمود. وی نام این بیماری را دیابت گذاشت. دیابت در لغت در زبان یونانی به معنای سیفون یا لوله می‌باشد.

تا قبل از قرن پانزدهم میلادی روش تشخیص دیابت چشیدن ادرار بود. زیرا با شیرین بودن ادرار افراد، پی به وجود بیماری دیابت می‌بردند.

بررسی تاریخچه درمان دیابت

در قرن شانزدهم پزشکان در جستجوی بدست آوردن راهی برای درمان و کنترل بیماری دیابت بودند. آنها نخستین درمان دیابت را ورزش معرفی نمودند.

پزشکان در قرن هفدهم و هجدهم میلادی رژیم غذایی مناسب را بهترین درمان دیابت دانستند و توصیه نمودند که افراد دیابتی با رعایت رژیم غذایی بدون قند و شیرینی‌جات و مصرف کمتر چربی و گوشت، گام مهمی در درمان دیابت خود بردارند.

در اوایل قرن نوزدهم میلادی اولین روش شیمیایی درست و اصولی برای تشخیص دیابت با انجام آزمایش‌های ادرار صورت گرفت.

تاریخچه درمان دیابت به طور موفقیت آمیز به سال 1920 برمی‌گردد. در سال 1920 میلادی فردریک بنتینگ کانادایی و همکارانش برای اولین بار استفاده از انسولین در درمان دیابت را مؤثر دانستند.

این تیم تحقیقاتی مطالعات در این زمینه را بر روی سگ ها انجام دادند و با اضافه شدن پزشکان مجرب دیگری همچون دکتر J.B.Collip به جمع خود، توانستند به تولید و تخلیص انسولین اقدام نمایند.

این دانشمندان با تزریق انسولین روی کودکان در حال مرگ، آنها را از مرگ نجات دادند. این دانشمندان با تولید انبوه انسولین توانستند نیازهای بیمارستان‌ها را تأمین کنند.

در دهه شصت، پمپ‌های تزریق انسولین بسیار بزرگ بود و شامل یک کوله‌پشتی و لوله‌هایی بود. دستگاه‌های تست تشخیص خانگی در این سال‌ها ابداع و ساخته شد. این دستگاه‌ها کمی بزرگ بودند و از دقت چندانی برخوردار نبودند.

در سال های 1986 اولین قلم‌های کوچک و کاربردی انسولین ساخته و روانه بازارهای پزشکی شدند.

تاریخچه انجمن دیابت ایران

در ایران در سال 1368 طرح تأسیس انجمن دیابت ایران با هدف زیرنظر گرفتن روند درمان بیماران دیابتی و کمک به درمان آنان ارائه شد و پس از انجام بررسی‌هایی، در سال 1370 این مرکز تأسیس شد.

این مرکز با انجام تحقیقات گسترده‌ای یافتند که از عوارض ناراحت‌کننده بیماری دیابت، افسردگی می‌باشد که با کنترل و درمان دیابت بسیاری از این بیماران، مشکل افسردگی آنان بهبود یافت.

مشکلات دیابت

دیابت در برخی از افراد بدون علامت هستند. اما در برخی افراد سبب بروز مشکلات فراوانی مانند تکرر ادرار، ضعف‌های شدید،افسردگی، مشکلات قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی، لاغری شدید، خستگی‌های مفرط، تاری دید و مشکلات بینایی،فشارخون ،چاقی، بیماری لثه ، نوروپاتی،مشکلات کلیوی و… شود.

از دیگر مشکلات بیماری دیابت، ایجاد زخم‌های دیابتی می باشد که در صورت عدم درمان زخم دیابتی ممکن است با عفونت زخم‌ها، منجر به قطع عضو فرد شوند.

بیماری عروق محیطی، بیماری عروق کرونر و سکته‌های مغزی از مشکلاتی می‌باشد که بیماران دیابتی کم سن و سال را درگیر می‌کند.

رتینوپاتی دیابتی از مشکلات و عوارض بسیار خطرناک بیماری دیابت می‌باشد که سبب نابینایی فرد می‌شود که خود سبب بروز مشکلاتی مانند شکستگی‌های اعضای بدن و… می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.