بیماری‌های فصل سرما

بیماری های فصل سرما

بیماری‌های فصل سرما، تنها شامل سرماخوردگی و آنفولانزا نیستند و بیماری‌های دیگری مانند نوروویروس، حمله‌ی قلبی و زخم‌های سرد و… در سرما بروز می‌کنند.

بیماری‌های رایج فصل سرد

در فصول سرد با توجه به تبع آب و هوایی سرد و خشک احتمال انتقال ویروس‌ها بیشتر است و همچنین بروز بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های مفصلی و افسردگی‌ها بیشتر رخ می‌دهد.

مصرف بیشتر دمنوش‌ها و مایعات گرم و مفید و خوردن غذاهای گرم و تر در این فصول توصیه می‌شود. تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری‌ها و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها، ضروری می‌باشد.

انواع بیماری‌های فصل سرما

برخی از بیماری‌های رایج در سرما موارد زیر می‌باشد.

آنفولانزا و سرماخوردگی

از رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بیماری‌های فصل سرما می‌باشند. افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بهتر است با نظر پزشک اقدام به تزریق واکسن آنفولانزا کنند. این واکسن‌ها سیستم ایمنی بدن را قوی و خطرات و عوارض احتمالی بروز آنفولانزا را کاهش می‌دهند.

استفاده از مکمل‌های خوراکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، نوشیدن مایعات و دمنوش‌های مفید، پوشش مناسب و گرم و پرهیز از دست دادن و روبوسی در این فصول، برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا مؤثر می‌باشند.

درد مفاصل

به دلیل سرد و خشک بودن هوا درد مفاصل در این فصول بیشتر رخ می‌دهد. سعی کنید با انجام ورزش به گرم شدن مفاصل و بافت‌های بدن کمک کنید. همچنین افراد مبتلا به آرتروز در سرما، دردهای بیشتر را حس می‌کنند.

خشکی پوست

با پایین آمدن رطوبت پوست در آب و هوای سرد و خشک، خشکی پوست اتفاق می‌افتد که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. استفاده از محصولات مرطوب کننده و آب‌رسان پوست راهی مناسب برای پیشگیری و درمان این مشکل می‌باشد.

زخم‌های سرد

زخم‌های سرد تاول‌های بسیار کوچکی می‌باشند که در فصل سرما در نواحی مختلف پوست نمایان می‌شوند. این مشکل ویروسی و قابل انتقال می‌باشد و باید احتیاط نمود.

زخم‌های سرد می‌تواند با درد، تب و علائم سرماخوردگی همراه باشد. برای درمان زخم های سرد، ضدعفونی و تمیز نگه داشتن زخم‌ها، دوش روزانه و کاهش استرس توصیه می‌گردد.

چنانچه برخی از این تاول‌ها بزرگ و دارای ترشحات خونی و عفونی باشند، باید با استفاده از محصولات زخم به درمان آنها و جلوگیری از وخیم شدن این زخم‌ها پرداخت.

نوروویروس

نوروویروس با التهاب معده و دیواره روده بزرگ همراه است. از علائم این ویروس اسهال و استفراغ  می‌باشد. نوشیدن مایعات فراوان برای مبارزه با این ویروس ضرورت دارد.

حمله‌های قلبی

به دلیل سرد بودن هوا و کاهش سرعت جریان خون، احتمال بروز حمله های قلبی بیشتر می باشد و میزان افزایش حملات قلبی در فصول سرد به 30 درصد می رسد . گرم نگه داشتن بدن با استفاده از لباس های گرم، گرم نگه داشتن محیط خانه و محل کار راه حل خوبی برای جلوگیری از این مشکل است.

آسم

به علل گوناگون از جمله خشک شدن راه تنفسی ورود و خروج هوا، حملات آسمی در این فصول بیشتر رخ می دهد. این حملات با تنگی نفس شدید و خس خس سینه و کبودی لب‌ها همراه است. استفاده از ماسک و دستگاه‌های رطوبت ساز خانگی برای افراد مبتلا به آسم بسیار مفید می‌باشد.

سینوزیت

با کاهش دما، سینوزیت شیوع بالایی پیدا می‌کند. سینوزیت در دو نوع حاد و مزمن وجود دارد. سینوزیت حاد با عفونت سیستم تنفسی فوقانی و در پی ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا نمود می‌کند.

اشخاص مبتلا به سینوزیت مزمن همواره با این بیماری درگیر هستند. البته با گرم نگه داشتن بدن به ویژه در ناحیه پیشانی می توان از عود کردن این بیماری جلوگیری نمود.

بیماری رینود

در این بیماری انگشتان دست و پا دچار تغییر رنگ و بی حسی می‌شوند که به دلیل کند شدن سرعت خون با درد و گرفتگی همراه هستند. این یک بیماری خطرناک نمی‌باشد و با استفاده از دستکش و جوراب‌های ضخیم قابل پیشگیری هستند.

تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیماری‌های فصل سرما

به علت سردی هوا ممکن است کمتر احساس تشنگی کنید. اما نوشیدن آب مناسب برای تأمین آب مورد نیاز بدن و کاهش مشکلات کم آبی بدن، ضروری است.

مصرف مرکبات شامل نارنگی، لیموشیرین، پرتقال و کیوی و… برای تأمین ویتامین C بدن که ویتامین مورد نیاز بدن برای مقابله با بیماری‌های فصل سرما می باشد، ضروری می‌باشد.

مصرف سبزیجات، سالادها، لبنیات کم چرب همراه با مصلح، ماهی، آجیل و غلات برای تقویت سیستم ایمنی بدن و حفاظت از قلب و سیستم گوارش لازم می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − یک =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.