بهترین درمان خراشیدگی یا بریدگی پوست کودک

زخم پوست کودکان

بریدگی پوست کودک در صورتی که به موقع و با روش‌های درمانی مناسب درمان شود ، هیچگونه اسکاری بر جای نخواهد گذاشت.

اگر بریدگی یا خراشیدگی عمیق روی پوست کودک درمان نشود ، می تواند آثار دائمی از خود بر جای بگذارد. کودکان به دلیل شیطنتی که دارند ، زیاد دچار حادثه می‌شوند. بریدگی یا خراشیدگی پوست ، مشکلی است که به احتمال زیاد برای اکثر کودکان بوجود می‌آید. بنابراین بهتر است نحوه برخورد با این مشکل را بدانیم.

درمان خراشیدگی یا بریدگی پوست کودک چیست ؟

خراشیدگی‌ها یا بریدگی‌ها برای زود خوب شدن ، باید حتماً در معرض هوا قرار داشته باشند. بریدگی های سطحی نیاز به پانسمان ندارند. اما در صورتی که بریدگی کمی فراتر از بریدگی سطحی باشد ، باید پانسمان شود. زخم بریدگی در معرض آلودگی‌های زیادی قرار دارد. بنابراین درمان زخم کودک به دلیل پیشگیری از عفونت زخم ، باید به موقع انجام شود.

بریدگی‌های سطحی با کمک یک چسب زخم ساده می‌توانند بهبود پیدا کنند. اگر زخم کودک را پانسمان می کنید ، این کار را به گونه‌ای انجام دهید که لبه‌های زخم به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. توجه داشته باشید که پانسمان نباید به قدری محکم باشد تا مانع روند عادی گردش خون شود. پانسمان را باید به صورت منظم تعویض نمایید و وضعیت بریدگی پوست کودک را کنترل نمایید. اگر ناحیه زخم دلمه بسته و زخم به صورت ظاهری بسته شده است ، دیگر نیازی به پانسمان نیست.

اگر کودک زخم را دستکاری می‌کند و مرتباً به زخم خود دست می‌زند ، بهتر است به منظور حفاظت از زخم ، آن را پانسمان کنید. البته درنظر داشته باشید برای اینکه زخم در معرض هوا باشد ، پانسمان را شب‌ها باز کرده و فقط روزها زخم را پانسمان کنید.

بریدگی عمیق پوست کودک را چگونه درمان کنیم ؟

در صورتی که بریدگی پوست کودک عمیق است ، برای درمان آن اینگونه اقدام نمایید.

محل زخم را با مواد ضدعفونی کننده مناسب ، ضدعفونی کنید. قبل از ضدعفونی کردن زخم ، دست های خود را بشویید. چنانچه زخم خونریزی دارد ، با وارد کردن فشار مستقیم به زخم برای چندین دقیقه سعی به توقف خونریزی کنید. در صورتی که پس از گذشت ده دقیقه خونریزی متوقف نشد ، کودک را به مراکز درمانی انتقال دهید.

 برای مشاهده محصولات پیشرفته زخم کلیک کنید

اگر خونریزی زخم متوقف شد ، در صورت وجود جسم خارجی در زخم آن را به آرامی در بیاورید. به کمک یک موچین یا پنس ضدعفونی شده ، به آرامی جسم خارجی را در بیاورید. پس از خارج کردن جسم خارجی زخم را بشویید. از فوت کردن روی زخم کودک برای آرام شدن او ، خودداری کنید. زیرا زخم باز مستعد عفونت است و با این کار احتمال انتقال باکتری‌های دهان به زخم کودک وجود دارد.

کمک‌های اولیه برای بریدگی پوست کودک

در صورتی که بریدگی عمیق می‌باشد ، اقدامات زیر را انجام دهید.

مهمترین اقدام ، توقف خونریزی می‌باشد. با وارد کردن فشار مستقیم و ممتد روی زخم موجب توقف خونریزی شوید. محل زخم را در صورت امکان ، کمی بالاتر از قلب نگه دارید. توجه داشته باشید اگر عضو آسیب دیده مشکوک به شکستگی می‌باشد ، آن را تکان ندهید.

پس از ضدعفونی زخم ، یک بانداژ روی آن قرار دهید. به محض خونی شدن بانداژ ، آن را تعویض نمایید. با توجه به شدت بریدگی پوست کودک در صورت نیاز ، زخم را پانسمان نمایید. در این شرایط هر پانسمان بهداشتی که در دسترس دارید ، برای پانسمان اولیه استفاده کنید. سپس برای نتیجه‌گیری بهتر ، اقدام به تهیه یک پانسمان پیشرفته زخم کنید. پانسمان پیشرفته زخم تریتا برای از بین بردن عفونت زخم و بر جای نگذاشتن اسکار ، بسیار ایده آل می‌باشد.

به عفونت زخم توجه داشته باشید. در صورتی که با علائمی مانند تب و لرز و خروج ترشحات چرکی از زخم مواجه شدید ، باید برای درمان آنتی‌بیوتیکی زخم به پزشک مراجعه کنید.

بریدگی یا خراشیدگی کودک چه زمانی به بخیه نیاز دارد ؟

بریدگی پوست کودک در شرایطی که عمیق و باز باشد و لبه‌های بریدگی به صورت نامنظمی شکاف خورده باشد ، نیاز به بخیه دارد. بریدگی روی صورت ، کف دست ، انگشتان و … معمولاً به بخیه نیاز دارند.

به منظور اینکه بخیه زدن نتیجه مثبتی بدهد ، باید محل زخم را سریعاً بخیه زد و زمان زیادی از ایجاد زخم نگذشته باشد. هر چه بخیه زدن سریعتر صورت بگیرد ، احتمال بر جای گذاشتن آثار ناشی از بخیه و احتمال عفونت زخم کمتر می‌باشد. البته بخیه زدن باید با تأیید پزشک صورت بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + چهار =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.