بهبود زخم، با پانسمان یا بدون پانسمان؟
۰۷ مرداد

به دوران کودکی و زمانی فکر کنید که زانوی شما خراشیده می شد. شما دو گزینه داشتید: اینکه خراشیدگی را تمیز کنید و بگذارید که زخم در معرض هوا بماند و یا چسب زخمی روی زخم قرار دهید تا خونریزی را متوقف کنید. به نظر شما کدام روش واقعا موثر بود؟

بر خلاف باور عموم، اینکه به زخم اجازه دهیم بدون پانسمان نفس بکشد منجر به کاهش زمان بهبود زخم نمی شود. در حقیقت اینکار ممکن است درد را تحریک کند و حتی فرآیند بهبود را آهسته کند. پانسمان ها منافع زیادی برای زخم تامین می کنند و باعث می شوند که زخم سریع تر روند بهبود خود را طی کند.

بهبود زخم، با پانسمان یا بدون پانسمان؟

زمانی که زخم را بدون پوشش و پانسمان رها می کنید، چه اتفاقی می افتد؟

اگر به قبل از اختراع چسب زخم فکر کنیم، احتمالا اگر پانسمان مناسبی در دسترس نبود، افراد به بریدگی ها و خراشیدگی ها اجازه می دادند تا خود به خود درمان شوند. این افراد متوجه شدند که بدن انسان روش های اسرار آمیز خود را به کار می گیرد و تا حدودی با ایجاد تاول یا اسکاب پانسمانی طبیعی برای زخم فراهم می آورد. این موضوع می تواند برای زخم ها و خراش های کوچک که خونریزی ندارند، صحت داشته باشد و می توان این خراش ها را به حال خود گذاشت؛ اما زخم های شدید بدون وجود بستری مرطوب ترمیم نمی شوند. پانسمان نکردن زخم های شدید موجب کاهش سرعت بهبود می شود.

زخم های شدید نمی توانند بدون رطوبت بهبود یابند.

در معرض هوا قرار دادن بیشتر زخم ها مفید نیست، زیرا زخم ها نیاز به رطوبت دارند. بدون پانسمان نگه داشتن زخم می تواند باعث خشک شدن سلول های سطحی جدید شود. و خشک شدن سطح زخم می تواند باعث افزایش درد و یا کُند شدن روند بهبود شود.

پانسمان چگونه به بهبود زخم کمک می کند؟

با پوشش زخم رطوبت طبیعی مورد نیاز برای زنده نگه داشتن سلول های پوست حفظ می شود. بعضی از پزشکان استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک موضعی را نیز توصیه می کنند تا سطح مرطوب را حفظ کرده و احتمال عفونت را کاهش دهد. علاوه بر این پانسمان ساده با چسب زخم یا بانداژ می توان منطقه زخم را از تماس با خاک و میکروب محافظت می کند و همچنین می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری نماید.

بطور کلی حفظ بستر و محیط مناسب در روند بهبود زخم حائز اهمیت است. زخم ها نیاز به محیطی با رطوبت مناسب دارند تا با سرعت بهتری ترمیم شوند.

پانسمان ها می توانند محیطی مناسب و با رطوبت کافی برای زخم ها ایجاد نمایند. همچنین استفاده از پانسمان باعث می شود که میکروب ها و آلودگی های محیط خارجی به زخم راه نداشته باشند. این امر سبب کاهش احتمال عفونی شدن زخم می شود.

در علم پزشکی امروزی ثابت شده است که برای درمان زخم ها استفاده از پانسمان ضروری است و در معرض هوا بودن یا به اصطلاح تنفس زخم به فرایند بهبود هیچ کمکی نمی کند.

بهبود زخم، با پانسمان یا بدون پانسمان؟

برای زخم های جدی تر، متخصص زخم از پانسمان های مناسب استفاده می نماید. زخم هایی که نیاز به توجه ویژه و پانسمان های خاص دارند شامل زخم های بستر، زخم های وریدی، زخم های مزمن و دیگر انواع زخم هستند که درمانی چالش برانگیز دارند.

پانسمان طبادرم با قابلیت های خاص و ویژگی های منحصر به فرد می تواند به بهبود مناسب زخم کمک کرده و بستری مناسب جهت ترمیم زخم فراهم آورد.

همانند تمام روش های درمانی، استثناهایی نیز وجود دارد. اسکاب های خشک و کوچک ناشی از بریدگی ها و خراش های جزئی را می توان بدون پانسمان رها کرد. همچنین زخم های بستر پاشنه پا را می توان اغلب بدون پانسمان گذاشت تا خشک شود.

برای درمان زخم بهتر است چه کارهایی انجام داد؟

هنگامی که خونریزی متوقف شده و زخم را تمیز کردید، باید زخم را با گاز، بانداژ یا چسب زخم پانسمان کنید.

اگر بریدگی کوچک است و در ناحیه ای است که کثیف نمی شود و با لباس های شما تماس ندارد، ممکن است تصمیم بگیرید که زخم را بدون پانسمان رها کنید. اما برای بیشتر زخم ها، توصیه می شود که برای جلوگیری از عفونت و باز شدن مجدد زخم از پانسمان استفاده کنید.

پانسمان را می بایست یک بار در روز و یا بیشتر (در صورت کثیف شدن) تعویض کرد.

پمادهای آنتی بیوتیک می توانند به شما در جلوگیری از عفونت کمک کنند. قبل از استفاده از پانسمان، یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک را روی زخم استفاده کنید تا بریدگی را تمیز و مرطوب نگه دارید. این کار همچنین احتمال ایجاد اسکار را کاهش می دهد.

با این حال، اگر راجع به زخمی نگران هستید که عمیق است، بهبود نمیابد یا ممکن است عفونی شود، به متخصص زخم مراجعه نمایید. متخصص زخم باید این زخم را معاینه کرده و درمان های مناسب را آغاز نماید.

Source: www.health.clevelandclinic.org, www.webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *