انواع مختلف زخم ها

به احتمال زیاد بیشتر ما هنگام شرکت در فعالیتهای روزانه انواع مختلف زخم ها را تجربه می کنیم. بسیاری از زخم های جزئی منجر به آسیب سلول های پوستی می شوند و سلول ها عملکرد خود را از دست می دهند و برای بهبودی نیاز به زمان و درمان های ساده دارند. بیشتر زخم های شایع سطحی هستند و محدود به لایه های بیرونی پوست هستند. برخی از آنها عمیق تر هستند و به بافت ها و اندام های زیرین می رسند. بسته به علت ، محل و عمق ، زخم می تواند از حالت ساده تا تهدید کننده زندگی متغیر باشد.

انواع مختلف زخم ها

علل و انواع زخم ها

بسته به زمان بهبودی زخم ، می توان آن را حاد یا مزمن طبقه بندی کرد. زخم هایی که به عنوان زخم حاد طبقه بندی می شوند در مدت زمان پیش بینی شده بی وقفه (بدون عوارض) بهبود می یابند. زخم هایی که به عنوا زخم مزمن  طبقه بندی می شوند مدت زمان بیشتری برای بهبودی دارند و ممکن است عوارضی نیز داشته باشند.

زخم ها می توانند باز یا بسته باشند. زخم های باز زخم هایی هستند که سطح پوست را درگیر کرده اند و با محیط بیرون ارتباط دارند اما زخم های بسته زخم هایی هستند که بدون قرار گرفتن با محیط بیرون ایجاد می شوند و در زیر پوست قرار دارند.

روش دیگر برای طبقه بندی زخم ها این است که مشخص شود که آیا زخم تمیز یا آلوده است. زخم های تمیز هیچ مواد خارجی و یا مواد زائد داخل آن وجود ندارد ، در حالی که زخم های آلوده ممکن است دارای خاک ، قطعات مربوط به عامل ایجاد کننده ، باکتری یا سایر مواد خارجی باشند.

منشأ زخم می تواند داخلی یا خارجی باشد. زخم های داخلی ناشی از اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و عصبی و یا کاهش خون ، اکسیژن یا مواد مغذی به آن منطقه است. مانند موارد بیماری مزمن (دیابت ، آترواسکلروز ، ترومبوز ورید عمقی). زخم های خارجی معمولاً در اثر نفوذ اشیاء یا تروما و سایر علل متفرقه به شرح زیر ایجاد می شوند:

 • زخمهای نافذ: این زخم ها معمولاً در نتیجه صدمات یا اصطکاک با سطوح دیگر ایجاد می شوند. این زخم ها ممکن است به علت های زیر ایجاد شود:
  • سایش (خراش دادن لایه خارجی پوست)
  • گرفتگی
  • احتقان (کبودی متورم به دلیل تجمع خون و سلول های مرده در زیر پوست)
  • تشنج (آسیب به اندامهای زیرین و بافت روی سر بدون زخم خارجی قابل توجه)
 • زخمهای نفوذپذیر: اینها ناشی از ترومائی هستند که در ضخامت کامل پوست ایجاد می شود. این زخم ها شامل رسیدن به بافت زیرین و اندامها است و به علل زیر ایجاد می شود:
  • زخم های حاصل از چاقو (ضربه حاصل از اشیاء تیز مانند چاقو)
  • بریدگی پوست
  • زخم های جراحی (برش های عمدی در پوست برای انجام اقدامات جراحی)
  • زخمهای ناشی از شلیک گلوله (زخم های ناشی از سلاح گرم)
 • زخم های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • زخم های حرارتی: درجه حرارت شدید ، گرم یا سرد ، می تواند منجر به صدمات حرارتی شود (مانند سوختگی ، آفتاب سوختگی و سرمازدگی)
  • زخمهای شیمیایی: اینها ناشی از تماس با یا استنشاق مواد شیمیایی است که باعث آسیب پوست یا ریه می شوند.
  • نیش: نیش می تواند از انسان ، سگ ، خفاش ، جوندگان ، مارها ، عقرب ها ، عنکبوتها و کنه ها باشد.
  • زخم های برقی: اینها معمولاً مانند زخم های سطحی مانند سوختگی هستند و با عبور جریان های الکتریکی با ولتاژ بالا از طریق بدن ایجاد می شوند و ممکن است آسیب داخلی شدیدتری را به همراه داشته باشد.

انواع مختلف زخم ها

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه ها به محل زخم ، عمق و عامل ایجاد کننده بستگی دارد.  بطور کلی ممکن است زخم ها همراه با درد ، قرمزی ، تورم ، خونریزی و از بین رفتن اختلال عملکرد در ناحیه زخمی باشند. علائم عفونت ممکن است شامل تب ، تخلیه چربی و سوزش باشد.

عوارض

شایع ترین عوارض زخم عبارتند از:

 • عفونت ها: عفونت زخم با زهکشی چرک ، بو ، ناپاکی ، تب ، احساس درد شدید ، تورم خفیف و گرما در محل زخم همراه است.
 • التهاب: زخم های التهابی همراه با سوزش ، قرمزی، دردناک و متورم هستند و سخت حرکت می کنند.
 • جای زخم: سلولهای بازسازی شده دارای خصوصیات مختلف و بافت فیبری هستند که می توانند زخم را بهبود ببخشند ، اما ممکن است جای زخم را ایجاد کنند.
 • از دست دادن عملکرد: اگر یک ارگان اصلی ، رگ خونی یا عصب آسیب دیده باشد ، بسیاری از زخم ها می توانند ناتوان کننده و تهدید کننده زندگی باشند. در هر صورت ، در حالی که زخم هنوز تازه یا در حال بهبودی است ، اندام یا ناحیه آسیب دیده عملکرد خود را تا زمانی که تمام بافت های از دست رفته یا آسیب دیده ترمیم شود ، از دست می دهند.

انواع مختلف زخم ها

چه کسی در معرض خطر است؟

همه انسانها در معرض خطر ایجاد زخم هستند ، اما این خطر در کودکان ، افراد مسن ، افراد مصرف کننده مشروبات الکلی ، مبتلایان به اعتیاد به مواد مخدر یا افراد دارای بیماری روانی یا ناتوان بیشتر است. افرادی که در یک محیط خطرناک زندگی می کنند یا مشاغل خطرناک دارند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای زخم ها باشند. بیماران مبتلا به بیماری مزمن و یا سیستم ایمنی ضعیف شده در معرض خطر حتی بیشتر برای ایجاد زخم هستند.

درمان زخم

درمان برای هر نوع زخم متفاوت است. با این حال ، تمام مراحل درمان زخم باید موارد زیر را شامل شود:

برای پاک کردن کلیه مواد خارجی ، با آب معمولی زخم را تمیز کنید. در صورت امکان ، زخم را باید با صابون بشویید. ممکن است برخی از زخم ها با سرنگ پزشکی شستشو شوند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای از بین بردن مواد خارجی یا بافت مرده به جراحی نیاز داشته باشند.

درمان همچنین باید شامل مراقبت و پانسمان مناسب زخم و استفاده از آنتی بیوتیک های محلی در صورت لزوم باشد. این مراحل اساسی در درمان زخم می تواند به جلوگیری از عفونت زخم و محافظت از آن در برابر محیط کمک کند. برخی از داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد نیز ممکن است برای کاهش ناراحتی و بهبود کیفیت زندگی تجویز شوند. اگر آخرین واکسن کزاز پنج یا چند سال قبل تزریق شد ، توصیه می شود که بیمار دارای زخم یک واکسن کزاز جدید دریافت کند. مخصوصاً در موارد گزش انسان یا حیوان یا زخمهای کثیف.

انواع مختلف زخم ها

جلوگیری از زخم ها

بهترین راه برای پیشگیری از زخم ، پیگیری اقدامات ایمنی در همه زمان ها ، توجه بیشتر به خطرات اطراف محیط های جدید است. همیشه هنگام دست زدن به اشیاء تیز و مواد شیمیایی خورنده یا گرم ، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

Source: www.woundcarecenters.org

مقالات درمان زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید