انواع زخم باز و درمان های خانگی برای آن

انواع زخم باز و درمان های خانگی برای آن

زخم باز یک نوع آسیب دیدگی است که بر اثر شکستگی خارجی یا داخلی در بافت بدن رخ می دهد. به شکل معمول انواع زخم باز به صورت محسوس پوست را با خود درگیر می کنند. همه افراد در دوره ای از زندگی دچار این زخم ها شده اند و البته بیشتر این زخم ها در خانه قابل درمان هستند.

سقوط، برخورد با اشیا و تصادف رانندگی بیش ترین دلایل ایجاد زخم باز به حساب می آیند. در این رابطه لازم است در صورت بروز هر گونه جراحت جدی افراد آسیب دیده به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشند؛ به خصوص اگر زمان خونریزی زخم بیش از 20 دقیقه طول بکشد.

اما این موضوع را نیز لازم است بدانید که انواعی از زخم های باز وجود دارد که به شکل خانگی قابل درمان هستند. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم در رابطه با انواع زخم ها و چگونگی درمان خانگی آن ها اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.
انواع زخم باز و درمان های خانگی برای آن

انواع زخم باز

به طور کلی چهار نوع زخم باز وجود دارد که متناسب با دلیل بروز، قابل طبقه بندی هستند. از جمله این زخم ها باید به موارد زیر اشاره شود:

  • سایش: این زخم زمانی ایجاد می شود که پوست شما روی یک سطح خشن یا سخت ساییده شده باشد یا خراشیده شود. زخم سایشی به طور معمول خونریزی به شکل زیاد ندارد، اما برای جلوگیری از عفونت باید زخم را مالش دهید و آن را تمیز کنید؛
  • شیر دوشی: به پارگی یا بریدگی عمیق پوست زخم شیر دوشی می گویند. پارگی حاصل از برخورد با چاقو، ابزار و ماشین آلات تیز از علل مکرر این زخم ها به حساب می آید. در رابطه با پارگی های عمیق باید بدانید احتمال خونریزی سریع و گسترده نیز وجود دارد؛
  • خلیدگی یا سوراخ: زخم حاصل از فرورفتن اجسامی همچون میخ و سوزن را خلیدگی یا پنجری می نامند. گاهی اوقات یک گلوله نیز این زخم را به شکل سوراخ ایجاد می کند. سوراخ ممکن است خونریزی نداشته باشد، اما این زخم ها احتمال دارد به قدری عمیق باشند که به اندام های داخلی آسیب برسانند. حتی اگر خلیدگی به شکل یک سوراخ کوچک باشد، باید برای پیشگیری از عفونت به پزشک مراجعه شود؛
  • پارگی: نوعی زخم که به صورت کامل روی پوست و بافت زیر آن ایجاد شده است. حوادثی مانند خردشدن بدن در انفجارها و شلیک گلوله باعث ایجاد این زخم می شود که به شدت خونریزی خواهد داشت.

باتوجه به آن چه پیش تر گفته شد، با انواع زخم باز آشنا شدید، اما باید بدانید تمامی این زخم ها به طور واضح در منزل قابل درمان نیستند. بنابراین در ادامه ما راه حل هایی برای درمان خانگی زخم هایی که امکان چنین درمانی برای آن ها وجود دارد، ارائه خواهیم داد.

انواع زخم باز و درمان های خانگی برای آندرمان خانگی انواع زخم های باز

در ابتدا برای درمان خانگی زخم ها باید اطمینان حاصل کنید که زخم آلوده تر نمی شود. همچنین نباید درمان خانگی سبب کندشدن درمان زخم ها شود.

مالیدن برخی از پمادهای تجاری روی زخم روشی است که احتمال دارد به درمان جزئی زخم شما کمک کند، اما جالب است بدانید مواد اصلی درمان خانگی انواع زخم باز درون آشپزخانه خانه نهفته هستند. این مواد علاوه بر پاکسازی زخم و جلوگیری از آلوده شدن زخم ها، به درمان آن ها نیز بسیار کمک می کنند.

از جمله این مواد باید به موارد زیر اشاره شود:

زردچوبه

این ادویه بسیار فروتن یک ماده ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک طبیعی است که برای مصارف دارویی از آن استفاده می شود. طبق مطالعات کورکومین موجود در زردچوبه با تعدیل کلاژن به بهبود و نرمی انواع زخم باز کمک می کند.

بنابراین اگر خونریزی دارید، زردچوبه را روی زخم قرار دهید. چنان که خونریزی بلافاصله متوقف می شود. همچنین هر شب قبل از خواب کافیست به منظور تاثیرپذیری درمان عفونی، یک لیوان شیر با زرد چوبه مصرف کنید.

سیر

باتوجه به خواص ضدمیکروبی و آنتی بیوتیکی سیر یک ماده شناخته شده است، به طوری که برای جلوگیری از خونریزی و کاهش درد بسیار سریع عمل می کند. در حقیقت سیر باعث افزایش دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت می شود. به طوری که قراردادن چند حبه سیر خرد شده زخم را التیام می بخشد.

عسل

استفاده از عسل روی انواع زخم باز به کمبود آب باکتری ها کمک می کند و عفونت ها را از بین می برد. عسل به دلیل خواص باکتریایی، ضدقارچی و ضدالتهابی بسیار شناخته شده است. بنابراین قبل از شستشوی زخم عسل را به طور مرتب روی آن بمالید.

پودر سنگ آهک

به این ماده چونا نیز گفته می شود. به طور معمول در گیاه پنیر یا پنیرک وجود دارد که خواص درمانی بسیاری برای آن مطرح شده است. برای استفاده از این ماده تمام کاری که باید انجام دهید، این است که مقادیری زرد چوبه و چونا را با یکدیگر گرم کنید و مخلوط آن را روی زخم قرار دهید. این ماده به بهبود کامل زخم در کنار زرد چوبه بسیار کمک خواهد کرد.

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا خاصیت ضددرد، ضدالتهاب و تسکین دهندگی دارد که روند بهبود انواع زخم باز را آسان می کند. درواقع ژل آن که مواد شیمیایی دارد که به کاهش درد و التهاب کمک خواهد کرد. بنابراین یک برگ آلوئه ورا را باز کنید و ژل آن را بیرون بیاورید.

ژل را روی انوع زخم باز بمالید و اجازه دهید که خشک شود. سپس محل زخم را با آب گرم تمیز و با حوله تمیز آن را خشک کنید.

انواع زخم باز و درمان های خانگی برای آنروغن نارگیل

به منظور کاهش درد از روغن نارگیل کمک بگیرید. زیرا این روغن عفونت ها را از بین می برد. درواقع به لطف خاصیت مرطوب کنندگی، ضدالتهابی و ضدباکتری بودن این روغن به جلوگیری از ایجاد زخم و پیشرفت نکردن آن کمک می شود.

تنها کاری که باید انجام دهید، این است که روغن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و آن را با پارچه تمیز بپوشانید. این کار را حداقل 2 الی 3 بار در طول روز تکرار کنید که زخم و آسیب شما بهبود پیدا کند.

پیاز

جالب است بدانید یک ترکیب ضدمیکروبی به نام آلیسین که در پیاز وجود دارد، از عفونت انواع زخم محافظت می کند. چنان که باید با مخلوط کردن پیاز و عسل در دستگاه مخلوط کن یک خمیر درست کنید. سپس آن را به طور مستقیم روی انواع زخم باز قرار دهید. این خمیر موجب تسریع روند بهبودی زخم خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع زخم باز آشنا شدید. زخم هایی که بر اثر انواع سوانح یا حوادث ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید. آن چه که در شناخت انواع زخم اهمیت ویژه ای دارد، علاوه بر دلیل ایجاد زخم، درمانی است که برای آن در نظر گرفته می شود.

هدف اصلی این مقاله درمان انواع گوناگون زخم است که با استفاده از روش های خانگی قابل درمان باشند. به طور مثال زخم حاصل از پارگی شدید، ناشی از انفجار را قادر نیستید در ابتدا با روغن نارگیل درمان کنید.

همچنین در این مقاله آموختید که برای تسریع روند درمان زخم های سطحی و زخم هایی که خونریزی معمولی دارند، کافیست ابتدا از میزان آسیب پذیری و آلودگی آن اطمینان حاصل کنیم. سپس با مراجعه به آشپزخانه موادی را خواهید یافت که به درمان و التیام زخم ها کمک می کنند. به همین منظور در این مقاله مهم ترین گزینه ها و چگونگی استفاده از آن ها برای درمان خانگی زخم شما معرفی شد.

انواع زخم باز و درمان های خانگی برای آنSource: www.healthline.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 17 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.