اطلاعاتی که باید در خصوص ویروس کرونا بدانید

فعالیت های زمستانی و متداول ترین آسیب دیدگی های ارتوپدی

سازمان بهداشت جهانی اخطار هایی را در خصوص شیوع ویروس کرونا به کلیه کشور ها داده است. در واقع بیماری هایی که به شکل ویروس بوده، بسیار خطرناک است. چرا که به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. شیوع اصلی این بیماری در کشور چین گسترش یافته و روز به روز در حال افزایش است.

تا به امروز حدود ۴۲۵ نفر در این کشور به دلیل وجود ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند چرا که درمان قطعی و واکسنی در حال حاضر برای آن وجود ندارد. بنابراین باید همواره مراقب باشید که به این ویروس مبتلا نشوید.

علاوه بر کشور چین این ویروس در کشور های دیگر نیز گسترش یافته که دو نفر از مردم کشورهای دیگر به جز چین جان خود را از دست داده اند. در حال حاضر بیش از ۲۰.۴۳۸ نفر مبتلا به این ویروس هستند. اگر شما نگران مبتلا شدن به این ویروس هستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید که اطلاعات کامل و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. با داشتن اطلاعات کامل در خصوص این ویروس به راحتی می توانید از ابتلا به آن جلوگیری کنید.

آشنایی با ویروس کرونا

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، متخصصان متوجه شده اند که این بیماری از خانواده ویروس ها است. ویروس ها نیز به گونه ای هستند که به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. ویروس کرونا همانند بیماری سرماخوردگی و ویروس های مشابه با SARS است.

همچنین در موارد شدیدتر با اختلال تنفسی نیز همراه خواهد بود. شیوع این بیماری ابتدا از حیوانات و سپس میان مردم انتقال می یابد. به عنوان مثال برخی از ویروس ها مانند SARS از گربه به انسان منتقل می شود و ویروس MERS از شتر به انسان انتقال می یابد.

 

اطلاعاتی که باید در خصوص ویروس کرونا بدانید

در واقع می توان اینگونه برداشت کرد که هر حیوانی می تواند ویروسی را به انسان ها انتقال دهد. بسیاری از ویروس ها در بین حیوانات وجود دارد که در حال حاضر میان انسان ها شیوع پیدا نکرده است. نام ویروس کرونا در واقع زبان لاتین به معنای تاج است.

در واقع نامگذاری این اسم بر ویروس کرونا به دلیل شکل ظاهری آن است چرا که هنگام قرار دادن این ویروس زیر میکروسکوپ الکترون آن را شبیه به تاج خورشید مشاهده کرده اند. این ویروس تا به حال در بین انسان ها دیده نشده بود. اما در حال حاضر در بین بسیاری از مردم گسترش یافته و روزبه روز در حال گسترش است.

نشانه های ابتلا به ویروس کرونا

ویروس کرونا بسیار شبیه به بیماری سرما خوردگی و آنفولانزا است. در نتیجه علائم آن نیز مانند این ویروس های معمولی مشاهده می شود. به دلیل شیوع این بیماری در بسیاری از کشورها اغلب مردم دچار استرس و نگرانی بابت این که به ویروس کرونا مبتلا هستند، وجود دارد.

شما با داشتن اطلاعات کامل از این بیماری به راحتی می توانید تشخیص دهید که آیا مبتلا به ویروس کرونا هستید یا خیر. نشانه و علائمی مشابه در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده شده که از علائم و خطرات این بیماری شناخته شده است. در ادامه علائم  ویروس کرونا را برای شما ذکر خواهیم کرد:

علائمی مانند تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی در بین افراد مبتلا به این ویروس مشاهده شده است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که دارا بودن این علائم به منظور مبتلا شدن قطعی به این ویروس نیست. چرا که بسیاری از بیماری های دیگر علائمی مشابه با این ویروس را دارند.

در صورت مشاهده چنین نشانه هایی بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات لازم از شما گرفته شود و در صورت لزوم درمان های اولیه و مورد نیاز را سریعاً انجام دهند. همچنین در موارد شدید،  ویروس کرونا می تواند با علائمی مانند ذات الریه، SARS، نارسایی کلیه باشد.

این بیماری ابتدا به صورت نهفته است و علائمی را از خود نشان نمی دهد. اما برخی از محققان بر این باورند که بازه زمانی این بیماری بین ۱۰ تا ۱۴ روز است که پس از گذشت این مدت زمان به طور کامل خود را آشکار می سازد. در نتیجه به شما توصیه می شود با مشاهده کوچکترین علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنید که با مشکل جدی تری روبرو نشوید.

آیا ویروس کرونا کشنده است؟

همانطور که گفته شد ویروس کرونا به راحتی قابل انتقال است و به دلیل عدم وجود درمان قطعی ممکن است در بعضی از افراد با پیشرفت این ویروس برای آنها خطر ساز و در نهایت کشنده باشد. ویروس کرونا دارای چند نوع است که هر یک می تواند به اندازه ای خطرناک باشد.

به عنوان مثال ویروس SARS که در حال حاضر بسیاری از افراد به این نوع از ویروس کرونا مبتلا هستند، به اندازه نوع دیگر آن خطرناک و کشنده نیست. نوع MERS ویروس کرونا که کمتر از نوع دیگر آن گسترش یافته بسیار کشنده و خطرناک تر از SARS است.

در واقع یک سوم افرادی که به نوع MERS این ویروس مبتلا بودند، جان خود را از دست داده اند. در کشور چین بیشتر این نوع ویروسی دیده می شود و به همین جهت بسیاری از افراد جان خود را از دست داده اند. محققان در تلاش هستند که درمانی را برای جلوگیری از ویروس کرونا بیابند.

چه تعداد از مردم جهان مبتلا به ویروس کرونا هستند؟

همانطور که گفته شد این ویروس به سادگی قابل انتقال است. در صورتی که نکات ایمنی در خصوص جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام نشود به راحتی گسترش خواهد یافت. در ادامه تعداد نفرات و کشورهایی که به این ویروس مبتلا شده اند را برای شما ذکر خواهیم کرد:

در حال حاضر بر اساس آمار هایی که انجام شده بیش از ۲۰۰۰۰ هزار نفر ابتلا به این ویروس را تایید کرده اند که علاوه بر کشور چین برخی دیگر از کشور ها را نیز در بر می گیرد. در کشور آمریکا ۱۱ نفر که شش نفر از شهر کالیفرنیا و بقیه افراد از ماساچوست و آریزونا است. در کشور کانادا ۴ نفر و انگلستان ۲ نفر به این بیماری مبتلا شده اند. اما بر اساس تحقیقاتی که انجام شده بیش از ۶۳۲ نفر در چین بهبود یافته اند.

آمارها نشان می دهند که:

 • چین: ۲۰۴۲۸ نفر (هنگ کنگ: ۱۵ نفر و ماکائو ۸ نفر)
 • ژاپن: ۲۰ نفر
 • تایلند: ۱۹ نفر
 • سنگاپور: ۱۸ نفر
 • کره جنوبی: ۱۵ نفر
 • استرالیا: ۱۲ نفر
 • آلمان: ۱۲ نفر
 • ایالات متحده: ۱۱ نفر
 • تایوان: ۱۰ نفر
 • مالزی: ۸ نفر
 • ویتنام: ۸ نفر
 • فرانسه: ۶ نفر
 • امارات: ۵ نفر
 • کانادا: ۴ نفر
 • هند: ۳ نفر
 • انگلستان: ۲ نفر
 • ایتالیا: ۲ نفر
 • روسیه: ۲ نفر
 • فیلیپین: ۲ نفر
 • اسپانیا: ۱ نفر
 • کامبوج: ۱ نفر
 • نپال: ۱ نفر
 • سری لانکا: ۱ نفر
 • تبت: ۱ نفر
 • فنلاند: ۱ نفر
 • سوئد: ۱ نفر

آخرین گزارش ها و آمارها نشان می دهد که این تعداد نفرات و کشور هایی که مبتلا به این ویروس هستند شامل این کشور های ذکر شده است.

بیشترین آمار شیوع ویروس کرونا در چه مناطق و کشورهایی گزارش شده است؟

همانطور که گفته شد اولین کشوری که ویروس کرونا در آنجا شیوع پیدا کرد، کشور چین است. در نتیجه آمار مرگ و میر در چین بیشتر از سایر کشورهای دیگر گزارش شده است. به طور کلی این ویروس بیشتر در کشورهای آسیایی و خاورمیانه دیده می شود.

تاکنون کشور های فیلیپین و هنگ و کنگ به دلیل ویروس کرونا، مرگ و میر آنها گزارش شده است. همچنین علاوه بر کشور های آسیایی در مناطق اروپایی مانند استرالیا و آمریکای شمالی نیز گسترش یافته که در صورت عدم جلوگیری از این ویروس به کشورهای دیگر نیز گسترش خواهد یافت.

شاید برای شما جای سوال باشد که چگونه  ویروس کرونا از کشور چین به سایر مناطق گسترش یافته است؟ به دلیل مسافرانی که در کشور چین بوده اند و پس از ترک چین به کشور خودشان سبب شده که این ویروس به سایر مناطق جهان نیز شیوع پیدا کند.

به شما توصیه می شود در حال حاضر با وجود شیوع  ویروس کرونا در بسیاری از کشور ها از سفر به خارج از کشور خودداری کنید تا به طور کامل این ویروس از بین برود.

جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا چه اقداماتی را می توان انجام داد؟

پس از شیوع این ویروس بسیاری از دانشمندان در حال ساخت واکسن به جهت درمان این بیماری هستند اما متاسفانه هیچ راهکار مناسبی یافت نشده است. مقامات دولت چین جهت جلوگیری از شیوع این ویروس شهر ووهان را بستند تا کسی از شهر خارج و داخل نشود.

در واقع این اقدام به جهت جلوگیری شیوع این بیماری انجام شده تا افراد دیگر را به این ویروس مبتلا نکند. همچنین بسیاری از شرکت های هواپیمایی در بسیاری از کشورها پرواز های چین را به کلی لغو کرده اند که هیچکس به این کشور وارد یا خارج نشود.

بسیاری از کشور ها اتباع خود را از شهر ووهان خارج کرده و ورود اتباع چینی را به داخل کشور ممنوع اعلام کرده اند. سران کشور های مختلف با قانون گذاری این روند سعی بر این دارند که از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند.

شیوع این ویروس از کجا منشا گرفته است؟

مقامات چینی پس از متوجه شدن این ویروس در بین مردم سعی بر آن داشته اند که منشا اصلی آن را پیدا کنند. بر اساس تحقیقاتی که اخیراً انجام شده نشان می دهند که به احتمال زیاد منشا آن استفاده از حیوانات دریایی در شهر ووهان چین بوده است. در واقع جایی که حیوانات وحشی در این شهر به طور غیر قانونی خرید و فروش می شوند.

پس از انجام تحقیقات بیشتر بر ویروس کرونا متوجه شده اند که منبع اصلی این ویروس به دلیل مصرف مار در بین مردم چین بوده است. مار و حیواناتی که برای تغذیه خود استفاده کرده اند، تایید شده نبوده و به دلیل معاملات غیر قانونی به این بیماری خطرناک مبتلا شده اند.

آیا ویروس کرونا یک اخطار جهانی است؟

همانطور که گفته شد این بیماری به دلیل انتقال سریع و راحت به کلیه کشورها اخطار جهانی داده شده است تا پیشگیری های لازم را در این خصوص انجام دهند. این اخطاریه ها زمانی اعلام شد که مردم خارج از کشور چین نیز به این ویروس مبتلا شدند.

به طور کلی هر ویروسی که برای کلیه کشور ها در دنیا خطر آفرین باشد، هشدار های جدی داده می شود تا با رعایت برخی از نکات بهداشتی از شیوع آن جلوگیری کنند. تا به حال چندین اخطاریه های جهانی داده شده که اخطاریه های به شرح زیر است:

 • اعلام آنفولانزا خوکی در سال ۲۰۰۹
 • اعلام فلج اطفال در سال ۲۰۱۴
 • اعلام ویروس ابولا در سال ۲۰۱۴
 • اعلام زیکا در سال ۲۰۱۶
 • مجدداً اعلام ابولا در سال ۲۰۱۹

و همانطور که می دانید اعلام ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ رخ داده است. بنابراین بهتر است این اخطاریه ها جدی گرفته شود تا سلامتی و جان خود را در برابر این بیماری ها حفظ کنید.

 

اطلاعاتی که باید در خصوص ویروس کرونا بدانید

چگونه می توان از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کرد؟

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین روش به جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری عدم قرار گرفتن در معرض این ویروس است. در واقع منظور از قرار نگرفتن در معرض این ویروس این است که در معرض افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند، خودداری کنند.

پزشکان در این باره توصیه می کنند که به جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا دستان خود در روز چندین بار بشویید. دست خود را بر چشم، بینی و دهان خود قرار ندهید چرا که در صورت وجود آلودگی بر دستان شما این ویروس به راحتی در بدن شما انتقال می یابد.

اگر آشنایان و دوستی دارید که به این بیماری مبتلا شده است نباید به ملاقات و به نزدیک او بروید چراکه زمینه انتقال این بیماری را در خود افزایش می دهید. اگر احتمال می دهید که شی یا وسیله ای توسط فرد بیماری لمس شده از دست زدن به آن وسیله خودداری کنید.

بهتر است وسیله ای که به دست فرد مبتلا به ویروس لمس شده است را ضدعفونی کرده و سپس از آن استفاده کنید. شاید برخی از افراد به اجبار به چین سفر کنند این افراد نیز جهت پیشگیری از ویروس کرونا باید همواره مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند.

با افراد بیمار در کشور چین نباید هیچ ملاقاتی داشته باشید. همچنین باید از دست زدن به حیوانات مرده و زنده در چین خودداری کنید چرا که ممکن است این ویروس در آن حیوانات وجود داشته باشد. از مصرف هرگونه گوشت پخته شده باید صرف نظر کنید.

شواهد نشان داده افرادی که به کشور چین سفر کرده اند، پس از مدت زمان دو هفته دچار تب، مشکل تنفسی و سرفه شده اند. در صورتی که این علائم را در خود مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم درمان های اولیه برای شما انجام گیرد. با انجام دادن و رعایت اینگونه نکات تا حد زیادی می توان از ابتلا  به این ویروس پیشگیری کرد.

آیا روشی جهت درمان ویروس کرونا وجود دارد؟

همانطور که گفتیم این ویروس با علائمی مانند تب، سرفه و مشکلات تنفسی همراه است. بهتر است پس از مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید تا درمان ها اولیه برای شما انجام گیرد. اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که متاسفانه تاکنون درمان قطعی و هیچ واکسنی جهت درمان این بیماری کشف و ساخته نشده است. به همین جهت پزشکان و دانشمندان چینی سعی بر این دارند که درمان قطعی را به جهت درمان این بیماری بیابند.

شاید برای شما جای سوال باشد که افراد مبتلا به ویروس کرونا برای بهبود وضعیت کنونی خود باید چه کارهای انجام دهند؟ پزشکان جهت جلوگیری از پیشرفت این ویروس توصیه هایی برای افراد مبتلا داشته اند که بتواند تا حد امکان علائم این بیماری را کاهش دهند. در ادامه در خصوص این موضوع برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد.

بهتر است افرادی که مداوم سرفه می کنند، فضای خانه را مرطوب نگه داشته یا مدام دوش آب گرم بگیرند که بتوان تا حد امکان این نشانه از بیماری را بهبود بخشند. همچنین توصیه شده است که باید به دفعات زیادی در روز مایعات بنوشید و در منزل استراحت کنید تا بدن شما انرژی کافی جهت مبارزه با این ویروس را داشته باشد.

همانطور که گفتیم واکسنی در خصوص درمان این بیماری ساخته نشده است. برخی از محققان در کشور ایالات متحده سعی بر این داشته اند که واکسنی برای ویروس کرونا را بسازند. طبق آخرین تحقیقات و اخبارهایی که اعلام شده خبر های خوبی را در آینده اعلام خواهند کرد.

در نتیجه، با آگاهی کامل از ویروس کرونا می توانید به راحتی و با رعایت چندین نکات ساده از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید. مطمئناً بسیاری از افراد پس از شیوع این بیماری در کل جهان نگران و دچار اضطراب شده اند. این نگرانی زمانی بیشتر می شود که درمان قطعی و واکسنی جهت درمان این ویروس وجود نداشته باشد.

با این وجود بسیاری از دانشمندان سعی بر این دارند که درمان قطعی آن را هرچه سریع تر بیابند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنند. همچنین شما با رعایت نکات ساده، مطمئناً به این ویروس خطرناک مبتلا نخواهید شد.

کافی است دست های خود را به صورت مدام شستشو دهید از لمس اشیا و حیوانات خودداری کنید و همچنین تا اطلاع ثانوی از سفر به کشور های دیگر خودداری کنید.

Source: www.aljazeera.com, www.livescience.com, www.cnet.com

 

مقالات درمان زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید