اصول مراقبت از زخم

اصول مراقبت از زخم

اصول مراقبت از زخم

مراقبت از زخم های حاد تروماتیک شایع ترین مداخله در درمان های اورژانسی است. بیش از 10 میلیون مراقبت از زخم هر سال در ایالات متحده انجام می شود.

اهداف مراقبت از زخم:

 1. حفظ بافت های زنده
 2. تعمیر تداوم و عملکرد بافت
 3. بهینه سازی شرایط  توسعه مقاومت زخم
 4. جلوگیری از التهاب بیش از حد و طولانی مدت
 5. اجتناب از عللی که باعث عفونت و اختلال در بهبود زخم می شود
 6. به حداقل رساندن اسکار

 

اصول مراقبت از زخم

 

بستن زخم

مراقبت از زخم باز و تاخیر در بستن زخم:

اگر پوست ناحیه نقص بی حرکت باشد، بسته شدن کامل نقص  در ناحیه پوست سر و ناحیه pretibial، غیر ممکن است. در زخم های بسیار کثیف، در نتیجه بستن زخم خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد. به همین علت، قاعده کلی این است که زخم هایی که با ضدعفونی تمیز می شوند را ببندید. زخم هایی که برای بهبود باز گذاشته می شوند، تمیز می شوند و در صورت لزوم، بعد از دبریدمان با پوشش ضدعفونی شده SF و مرطوب  پانسمان می شود. زخم با پوشش نازک، جذب کننده، و استریل  پانسمان می شود. اگر تب پیشرفت نداشته باشد، زخم برای 4 روز  باز نمی شود، کنترل غیر ضروری خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. در پایان روز چهارم زخم دوباره ارزیابی می شود. اگر عفونت وجود نداشته باشد و لبه های زخم مناسب باشند زخم برداشته شده و پانسمان با تاخیر انجام می شود.

مراقبت باز و زخم هایی که نیاز به پانسمان دیرهنگام دارند: زخم های آلوده به خاک، مواد ارگانیک، بزاق، مدفوع، ترشحات واژن و مواد گیاهی، زخم های با آسیب شدید بافتی و گزش حیوانات.

 

روش ها:

بسته به محل و پیکربندی زخم، روش مناسب پانسمان انتخاب می شود. این روش ها شامل بخیه زدن، باندپیچی و استاپلر فلزی است.باندها به راحتی قابل استفاده است و در بیمارانی که همکاری نمی کنند و می ترسند ترجیح داده می شود. تکنیکی است که باعث حداقل واکنش پوستی می شود، علائم بخیه بر روی پوست باقی نمی ماند و خطر ابتلا به عفونت کم است. استاپلرهای فلزی در جاهای مناسب به سرعت استفاده می شود اما می تواند در مناطق غیر زیبایی و زخم های خطی استفاده شود. در بسیاری از موارد،  بخیه زدن بهترین روش است.

 

تجهیزات:

ابزارها: علاوه بر دبریدمان، نگه دارنده سوزن و قیچی بخیه مورد نیاز است. اندازه پرتره بر اساس سوزن مورد استفاده انتخاب می شود. ابزارهای مورد استفاده در دبریدمان زخم های بسیار آلوده، نباید در بخیه استفاده شود و از ابزارهای جدید استفاده می شود. اگر لخته خون در ابزارها  وجود داشته باشد، پس از تمیز کردن با پراکسید هیدروژن، باید از آن استفاده کرد.

مواد بخیه: بسیاری از مواد بخیه وجود دارد.  آنها را می توان با 4 ویژگی تعریف کرد.

 1. خواص شیمیایی و فیزیکی
 2. ساختار و عملکرد مکانیکی
 3. جذب و واکنش پذیری
 4. پایداری و شدت مقاومت کششی

مواد بخیه در ترکیبات مختلف هستند. می توانند به عنوان طبیعی، مصنوعی، تک رشته  و چند رشته گروه بندی شوند. با توجه به ساختار و عملکرد آن، در انتخاب بخیه عبور راحت آن از بافت، گره خوردن آسان آن و ثبات گره مهم است. بخیه های چند رشته ای  دارای بهترین خواص ساختاری است. اگر نخ بخیه ها 3 میلی متر دورتر از گره ها بریده می شود در مواد غیرقابل جذب 3 گره، در نخ های مصنوعی و تک رشته ای قابل جذب و غیرقابل جذب 4 گره باید زده شود.

جذب و واکنش پذیری: نخ هایی که در بافت به سرعت تجزیه می شوند قابل جذب هستند و نخ هایی که مقاومت کششی خود را برای بیش از 60 روز حفظ می کنند غیر قابل جذب می باشند. بخیه ها قبل از اینکه کاملا از بافت جذب شوند مقاومت خود را از دست می دهند. به عنوان مثال بخیه های قابل جذب در عرض 21 روز تمام مقاومت خود، بخیه های تک رشته ای و  PDS در عرض 28 روز 60 درصد مقاومت خود را از دست می دهند.

 

تکنیک های بخیه:

با مراقبت از زخم، آماده سازی انجام می شود. 4 اصول بخیه زدن در هر نقطه بايد مورد توجه قرار گيرد.

 1. حداقل تروما باید به زخم اعمال شود. هنگام استفاده از ابزار، بافت ها نباید آسیب ببینند.
 2. مقاومت لبه های زخم باید کاهش یابد. این مقاومت می تواند به دو صورت کاهش یابد. سست کردن لبه های پایین زخم و بستن لایه ای
 3. مناسب بستن شدن لایه ها. معمولا در بستن زخم در بخش اورژانس 3 لایه  وجود دارد. فاسیا، بافت زیر پوست و پوست.
 4. خطوط پوست باید مشاهده شود.

 

محافظت:

پانسمان ها: زخم را از آسیب و آلودگی محافظت می کند،  ترشحات را جذب می کند، تثبیت زخم و ناحیه اطراف آن را فراهم می کند و راحتی بیمار را فراهم می کند. پانسمان در زخم های سوختگی از تماس زخم با هوا و کم آبی روی زخم جلوگیری می کند. پانسمان به طور موثر مانع آلودگی در طی یک دوره 2 روزه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 16 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.