کاربرد اسپری زخم چیست و چه استفاده ای دارد؟

بهترین اسپری زخم

کاربرد اسپری زخم

کاربرد اسپری زخم همه ما زخم هایی را بر هر قسمت از بدن خود تحمل کرده ایم. اما آیا می دانید که تمیز نگه داشتن زخم ها به چه اندازه ای مهم است؟ استفاده از اسپری زخم یکی از راه های تمیز نگه داشتن زخم ها به حساب می آید. اما اسپری زخم چیست؟

چرا باید از این اسپری ها استفاده کرد؟ زمانی که دست یا هر قسمت دیگر از بدن دچار زخم می شوند، باید قدمی در راستای بهبودی آن ها برداریم. این نوع اسپری ها اولین قدم به منظور بهبود و درمان زخم ها محسوب می شوند.

در مقاله پیش رو قصد داریم شما را با این نوع اسپری بیشتر آشنا کنیم. بنابراین اگر تا به حال با این قبیل اسپری ها آشنایی نداشته اید، متن پیش رو را از دست ندهید. با ما همراه باشید و پاسخ سوال های خود را در این متن بیابید.

اسپری زخم چیست؟

تمامی زخم ها، حتی زخم های سطحی اگر به طور موثر تمیز نشوند، آلوده خواهند شد. این آلودگی گاهی اوقات منجر به ایجاد عفونت در ناحیه زخم ها می شود. بنابراین پاکسازی زخم اولین قدم در جهت ترمیم زخم ها است.

اما چگونه باید زخم ها را تمیز کرد؟ اسپری های زخم این کار را برای شما انجام می دهد. به همین دلیل است که استفاده از این اسپری برای تمامی زخم ها کاربرد اسپری زخم دارد و توصیه می شود. بنابراین با اقدامی ساده از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری خواهید کرد.

اسپری زخم معمولا فاقد الکل است. به همین دلیل در هنگام مصرف هیچ گونه درد یا سوزشی احساس نخواهید کرد. در هنگام استفاده از این اسپری ها نگران لباس های خود نباشید. زیرا این اسپری حاوی محلول های شفافی هستند که لباس های شما را لکه دار نخواهند کرد.

اسپری زخم چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد اسپری زخم

حال این سوال برای شما پیش می آید که از این قبیل اسپری ها در روند درمان چه زخم هایی استفاده می شود؟ این نوع از اسپری ها جهت پاکسازی و درمان زخم های زیر کاربرد دارد:

  • کاربرد اسپری زخم در زخم های حاد جزئی مانند بریدگی ها؛
  • کاربرد اسپری زخم در چروک ها؛
  • کاربرد اسپری زخم در خراش های پوستی؛
  • کاربرد اسپری زخم در سوختگی های درجه یک و جزئی؛
  • کاربرد اسپری زخم در تاول های باز.

البته از اسپری زخم جهت درمان زخم های مزمن و زخم های پس از عمل جراحی نیز استفاده می شود. اما در این موارد نیاز به دستورالعمل پزشک خواهید داشت. علاوه بر این موارد در ز بین بردن پوسته یا پانسمان لخته نیز کاربرد دارد.

نحوه استفاده از اسپری زخم

همان طور که گفتیم اولین قدم برای درمان زخم ها، پاکسازی آن ها از هرگونه آلودگی است. به منظور پاکسازی زخم از آلودگی ها و باکتری ها باید از اسپری های زخم استفاده کرد. اما طرز استفاده از این اسپری به چه صورت است؟

باید از فاصله تقریبی 10 سانتی متر روی ناحیه زخم اسپری کنید. سپس باید نواحی اطراف زخم را با پارچه ای تمیز به آرامی خشک کنید. اگر زخم شما جزئی باشد، خونریزی آن به سرعت بند می آید. در صورتی که با جراحت شدیدی روبه رو باشید، جهت متوقف کردن خونریزی باید روی زخم را فشار دهید. سپس هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

پس از استفاده از اسپری زخم باید از زخم خود در برابر اثرات خارجی محافظت کنید. عوامل خارجی مانند خاک و باکتری های مختلف در روند بهبود زخم های شما مزاحمت ایجاد می کنند. به همین دلیل باید روی زخم خود را بپوشانید.

جهت پانسمان زخم گزینه های متعددی پیش روی شما وجود دارد. توجه داشته باشید که به منظور جلوگیری از عفونت، باید روزانه پانسمان زخم خود را تعویض کنید. در قدم آخر نیز استفاده از پماد جهت التیام و بهبود کامل زخم به شما پیشنهاد می شود.

چرا باید از اسپری زخم استفاده کنیم؟

تمیزی زخم از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که زخم شما به طور کامل تمیز و پاکسازی نشود، مورد هجوم باکتری ها قرار می گیرد. همچنین محل زخم مکانی برای تجمع آلودگی ها خواهد شد. این موارد در روند بهبود زخم شما تاثیر دارد.

به این صورت که روند بهبود را عقب می اندازد. در برخی موارد شما از فعالیت های روزانه خود عقب خواهید افتاد. اما این مسئله تنها به این مورد ختم نمی شود. در صورت وجود آلودگی در ناحیه زخم و نادیده گرفتن این موضوع مهم، به مرور زمان شاهد عفونت در این ناحیه خواهید بود.

بروز عفونت نیز همان طور که می دانید عواقب جدی به دنبال دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم که از ابتدا به تمیز نگه داشتن زخم خود اهمیت بدهید. اسپری زخم در این راستا راه را برای شما هموار می کند. این اسپری، زخم های شما را از هرگونه آلودگی یا باکتری تمیز می کند.

آیا استفاده از اسپری زخم برای درمان زخم های عفونی مناسب است؟

برخی از افراد با مصرف این کاربرد اسپری زخم برای زخم های جزئی نتیجه مطلوبی مشاهده می کنند. از این رو این اسپری را درمان تمامی زخم ها می دانند. اما باید بدانید که اگر زخم های شما علائم عفونت دارد، باید قبل از استفاده از این اسپری ها با پزشک مشورت کنید.

به خصوص جهت درمان زخم های بزرگ با ترشحات سنگین. توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد. اگر این مسئله را جدی نگیرید، نه تنها به درمان زخم خود کمک نکرده اید، بلکه زخم را در معرض خطر بیشتری قرار دادید.

اسپری زخم چیست و چه کاربردی دارد؟

عوارض استفاده از اسپری زخم قبل از کاربرد اسپری زخم

همه ما زمانی که با داروهای جدید روبه رو می شویم، نگرانی هایی در رابطه با عوارض آن ها داریم. اما آیا استفاده از این اسپری جهت درمان زخم ها عوارضی به دنبال خواهد داشت؟ معمولا محصولاتی که با پوست در ارتباط هستند، حساسیت پوستی آن ها بسیار مهم خواهد بود.

بنابراین اولین مسئله ای که در مصرف این اسپری به آن توجه می شود، حساسیت پوستی است. از آن جایی که این اسپری ها برای مصارف پوستی تولید می شوند، از این قبیل حساسیت ها به دور هستند. حتی منجر به خشکی پوست نیز نمی شود. بنابراین در این رابطه خیال شما آسوده باشد.

اما در برخی موارد با استفاده از این اسپری ها نه تنها علائم زخم بهبود نمی یابد، بلکه اوضاع بدتر نیز می شود. در مواردی که با قرمزی، تورم یا درد در ناحیه زخم مواجه شدید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر این روند ادامه پیدا کند، زخم شما بدتر خواهد شد.

کلام آخر

کاربرد اسپری زخم روشی بدون درد و موثر در پاکسازی زخم ها از آلودگی و باکتری ها است. از این رو این اسپری از عفونت در ناحیه زخم جلوگیری خواهد کرد. این اسپری ها در روند درمان زخم ها نیز نقش قابل توجهی دارند.

این کاربرد اسپری زخم مناسب با پوست تولید می شوند به همین دلیل هیچ گونه عوارض جانبی مانند خشکی یا حساسیت پوستی به همراه نخواهند داشت. تمامی این ویژگی ها در کنار یکدیگر منجر به محبوبیت استفاده از این اسپری ها شده است.

تنها نکته ای که در مصرف این اسپری ها باید به یاد داشته باشید، نحوه استفاده از آن ها است. قبل از مصرف اسپری دستورالعمل های درج شده بر بسته بندی آن را به دقت مطالعه کنید. سپس طبق دستور نوشته شده روی بسته بندی آن اقدام به استفاده از این اسپری ها کنید. در صورتی که با استفاده از این اسپری علائم زخم شما بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

Source: www.elastoplast.com.au

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =