آیا می توان از دیابت نوع 2 جلوگیری کرد؟
۰۸ بهمن

براساس داده های فدراسیون بین المللی دیابت در سال ۲۰۱۷ ، در جهان ۴۲۵ میلیون بیمار مبتلا به دیابت وجود دارد. پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۴۵ با ۴۸ درصد افزایش به ۶۲۹ میلیون برسد. اطلاعاتی در مورد بیماری مزمن دیابت ، که سریعا در جهان در حال افزایش است:

دیابت وضعیت قند خون بالا، ناشی از عدم وجود یا عدم کارآیی هورمون انسولین است که باعث می شود از گلوکز ، منبع انرژی ما در بدن استفاده شود. ۱۰-۵  درصد از موارد دیابت شامل دیابت نوع ۱ ، ناشی از آسیب به سلول های بتا است که انسولین ترشح  می کنند و با آسیب دیگر قادر به ترشح انسولین نمی شود. ۹۰ تا ۸۵ درصد موارد دیابت نوع ۲ است. دیابت نوع ۲ بیماری است که در اثر اختلال در اثر انسولین به دلیل مقاومت به انسولین و ظهور اختلال در ترشح انسولین به مرور زمان ایجاد می شود.

آیا می توان از دیابت نوع 2 جلوگیری کرد؟

اهمیت دیابت چیست؟ چه عوارضی می تواند به دلیل دیابت ایجاد شود؟

دیابت نوع ۱ باید با انسولین و با احتیاط بسیار درمان شود. بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز دارای اختلالات فشار خون و لیپیدها (کلسترول ، تری گلیسیرید) هستند. از آنجا که زمان شروع دیابت نوع ۱  مشخص است، می توان با درمان مناسب از ابتدای امر ، بیماران را از آسیب دیابت در آینده محافظت کرد.  کنترل ضعیف قند خون در بیماران دیابتی می تواند باعث بیماری های حاد و تهدیدکننده زندگی شود ، همچنین مشکلات مزمن آهسته در حال رشد منجر به ناتوانی و مرگ و میر و در نتیجه منجر به آسیب طولانی مدت ارگان ها می شود.  مشکلات حاد تهدیدکننده زندگی به عنوان ” کمای دیابت” شناخته شده است. اینها هم ناشی از افت  قند خون (هیپوگلیسمی) و افزایش قند خون ایجاد می شود. عمده ترین مشکلاتی که به دلیل قند خون زیاد ایجاد می شود:

مشکلات سلامتی ناشی از قند خون بالا:

تصلب شرایین در عروق بیماران مبتلا به دیابت زودتر, شایع تر, گسترده تر و شدید تر است. بنابراین ، خطر قرار گرفتن در معرض بیماری های قلبی عروقی در بیماران دیابتی نسبت به افرادی که دیابت ندارند دو برابر افزایش می یابد.

به دلیل آسیب عصبی ، اختلالات تشخیص درد رخ می دهد و بسیاری از بیماران این مسئله را درک نمی کنند زیرا نمی توانند درد را درک کنند حتی اگر دچار حمله قلبی شده باشند.

دیابت یکی از شایع ترین دلایل نابینایی است.

دیابت یکی از دلایل اصلی بیماری کلیوی در مرحله پایانی است. بیش از ۴۰ درصد از بیماران دیالیزی جهان مبتلا به دیابت هستند.

تقریبا ۶۰ درصد از بیماران دیابتی مبتلا به نوروپاتی یعنی آسیب عصبی هستند. اختلالات حس و تعادل ، درد در پاها ، خشکی پوست ناشی از اختلالات تعریق ، آسیب و مشکلات سیستم قلبی و عروقی و دستگاه گوارش ، مشکلات جنسی در آقایان و خانم ها مشکلاتی است که به دلیل نوروپاتی ممکن است ایجاد شود. پیشرفت آسیب را می توان در افراد دارای کنترل دیابت خوب متوقف کرد.

به اندازه کافی خوردن ، حرکت بیشتر:

آیا می توان از ابتلا به دیابت و عوارض ناشی از این بیماری جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از عوارض بعدی بعد از تشخیص ، اعم از دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ ، بیماران باید در دیابت به خوبی آموزش دیده باشند. در حال حاضر هیچ روش موثری برای جلوگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد. کنترل مناسب قند خون پس از تشخیص دیابت نوع یک ، مؤثرترین روش برای جلوگیری از بروز عوارض است. آموزش مفاهیمی از قبیل غذای کافی و حرکت بیشتر برای افراد مستعد به دیابت نوع ۲ برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ در جامعه و هدایت کودکان و نوجوانان به سمت تغذیه و ورزش سالم بسیار مهم است. در مرحله پیش دیابت که ، به عنوان دوره ای که قند خون بالاتر از حد طبیعی است اما به حد تشخیصی نمی رسد تعریف شده است بسیاری از مطالعات دارویی برای جلوگیری از ابتلا به دیابت در افراد انجام شده است. با این حال ، ایده آل است که با تنظیم ورزش و تغذیه سعی کنید از ابتلا به دیابت جلوگیری کنید. موفقیت این روش در پیشگیری از دیابت در بررسی ها ۵۸ درصد مشاهده شد. این عارضه در بیماران دیابتی که قند خون خود را از ابتدا نزدیک به حد نرمال نگه می دارند ، ایجاد نمی شود یا حداقل عوارض شدیدی را که ممکن است باعث ناراحتی بالینی برای بیمار شود تجربه نمی کند.

در چه افرادی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بالا است؟

دیابت نوع ۲ بیماری است که آهسته پیشرفت می کند  و با انتقال ژنتیکی رایج است. وجود دیابت نوع ۲ در بستگان و خانواده درجه یک ، چاقی ، فشار خون بالا و زندگی بی تحرک از عوامل خطر دیابت نوع ۲ است. زنانی که سابقه دیابت بارداری دارند یا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را دارند. بیماران حتی در اولین تشخیص ممکن است در معرض آسیب دیابت قرار بگیرند. به همین دلیل شناسایی افراد در معرض خطر دیابت نوع ۲ با معاینات،  قبل از شروع بیماری بسیار مهم است.

توجه به سلامتی کودک  اگر دیابت دارید!

در خانواده هایی که والدین مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند ، ۳۵-۴۰ درصد از کودکان مبتلا به دیابت هستند و در خانواده هایی که هر دو والدین به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند ، ۸۰-۷۰ درصد از کودکان مبتلا به دیابت هستند. بنابراین ، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید در مورد خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ فرزندان خود مطلع شوند. ”

 

Source: www.sagligimicinhersey.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *