آیا تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1 امکان پذیر است؟

آیا دیابت نوع 2 می تواند به دیابت نوع 1 تبدیل شود

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1

یکی از داستان ها درباره دیابت این است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند هنگام مصرف انسولین به دیابت نوع 1 مبتلا شوند ، اما این درست نیست.دیابت نوع 1 و نوع 2 ویژگیهای بسیاری دارد از جمله مشکلات مربوط به کنترل گلوکز. با این حال ، دو شرط مجزا هستند و یکی با گذشت زمان به دیگری تبدیل نمی شود.تقریبا 90-95 درصد از بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 دارند.در این مقاله این افسانه را نادیده می گیریم که دیابت نوع 2 می تواند به دیابت نوع 1 تبدیل شود و به تفاوت های بین این دو نوع نگاه کنیم.

آیا تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1 امکان پذیر است؟

تبدیل دیابت نوع 2 به دیابت نوع 1 امکان پذیر نیست.با این حال ، فردی که در ابتدا تشخیص دیابت نوع 2 را دریافت کرده است ، ممکن است هنوز در تاریخ بعدی تشخیص جداگانه ای از نوع 1 را دریافت کند.دیابت نوع 2 شایعترین نوع است ، بنابراین پزشک در ابتدا ممکن است گمان کند که یک فرد بالغ دیابت نوع 2 دارد.

تشخیص اشتباه در تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، این امکان وجود دارد که فرد مبتلا به دیابت نوع 1 در صورت بروز تشخیص در بزرگسالی ، تشخیص نادرست دیابت نوع 2 را دریافت کند. این وضعیت ممکن است بیشتر زمانی اتفاق بیفتدکه فرد دارای اضافه وزن باشد یا عوامل خطر دیگری برای دیابت نوع 2 مانند سبک زندگی بی تحرک نیز داشته باشد.اگرچه نادر است ، دیابت نوع 1 ممکن است در بزرگسالی بروز کند.

فرد مبتلا به دیابت نوع 2 که بعداً تشخیص نوع 1 را دریافت می کند ، تغییری در وضعیت دیابت خود تجربه نخواهد کرد. در عوض ، این احتمال وجود دارد که آنها در وهله اول تشخیص غلط دریافت کرده باشند.برای تشخیص دیابت ، پزشک چندین آزمایش قند خون را انجام می دهد.

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، با این حال ، نتایج باعث نمی شود که آنها بتوانند بین این دو نوع تفاوت قائل شوند.آنها همچنین ممکن است آزمایش خون را برای بررسی آنتی بادی هایی که به سلولهای بتا ترشح کننده انسولین در پانکراس حمله می کنند ، انجام دهند. وجود این آنتی بادی ها معمولاً بدان معنی است که فرد مبتلا به دیابت نوع 1 است. 90٪ از بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 این آنتی بادی ها را نشان می دهند.

آزمایش دیگری که به تعیین اینکه فرد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 باشد ، کمک می کند ، آزمایش C-peptide است.این آزمایش میزان انسولین لوزالمعده فرد را اندازه گیری می کند و نتیجه می تواند نشانگر دیابت نوع 1 باشد.

دیابت در تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، اگرچه باعث ایجاد علائم مشابه می شوند ، دیابت نوع 1 و نوع 2 شرایط جداگانه ای با مکانیسم های مختلف هستند. در بیشتر موارد ، فرد در دوران کودکی یا اوایل بزرگسالی ، تشخیص دیابت نوع 1 را که بعضاً به آن دیابت نوجوانان نیز گفته می شود ، دریافت می کند.دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است ، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلولهای بتا سالم در لوزالمعده که انسولین می سازند حمله می کند.

این فرایند از تولید انسولین جلوگیری می کند ، هورمونی که میزان قند خون فرد را با اجازه ورود گلوکز به سلول ها کنترل می کند.فرد مبتلا به دیابت نوع 1 برای بقیه عمر خود نیاز به گرفتن انسولین دارد. تغییر شیوه زندگی دیابت نوع 1 را برعکس نمی کند ، اما می تواند به کنترل گلوکز کمک کند و ممکن است خطر عوارض مربوط به سلامتی را کاهش دهد.

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، پزشکان معمولاً دیابت نوع 2 را در بزرگسالان تشخیص می دهند ، در حالی که افراد 45 ساله یا بالاتر شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.با این وجود ، توجه به این نکته مهم است که سن یک ابزار تشخیصی قابل اعتماد برای نوع دیابت نیست که یک فرد داشته باشد. اکنون که چاقی در بین افراد در هر سنی بسیار شیوع دارد ، دیابت نوع 2 می تواند در همان کودکی رخ دهد.

این نوع دیابت با توانایی بدن در تولید و استفاده از انسولین تداخل دارد. بر خلاف دیابت نوع 1 ، برخی از عوامل سبک زندگی مانند عدم تحرک جسمی ، استعمال سیگار و چاقی می توانند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند.برخی از افراد با ایجاد تغییر در سبک زندگی می توانند علائم دیابت نوع 2 را کنترل کنند. این موارد ممکن است شامل انجام حدود 150 دقیقه ورزش سبک تا متوسط ​​هر هفته ، کاهش وزن بدن و داشتن یک رژیم سالم و متعادل باشد.

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، افرادی که دیابت نوع 2 پیشرفته تری دارند ممکن است برای حمایت از کنترل قند خون نیاز به مصرف داروهایی مانند متفورمین یا داروهای دیگر داشته باشند.محققان  سایر اختلالات خود ایمنی نمی دانند که چه عواملی باعث ابتلا به دیابت نوع یک می شود ، اما آنها معتقدند که عوامل محیطی و ژنتیکی هم ممکن است در رشد آن نقش داشته باشند.

به عنوان مثال ، فردی که مستعد ژنتیکی ابتلا به دیابت نوع یک است ممکن است تا زمانی که یک عامل محیطی مانند بیماری ویروسی با ژن مربوطه در تعامل نباشد ، علائمی را تجربه نکند.

پس از ایجاد دیابت نوع 1 ، سیستم ایمنی بدن تا زمانی که تمام سلولهای بتا را از بین ببرد ، به لوزالمعده حمله می کند. این سلول های بتا برای تولید انسولین ضروری هستند ، بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نمی توانند این هورمون را بسازند.هم عوامل ژنتیکی و هم محیطی در دیابت نوع 2 نیز نقش دارند. با این حال ، دیابت نوع 2 با انتخاب سبک زندگی و رژیم ارتباط نزدیکی دارد.

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند با ایجاد تغییر در سبک زندگی سالم ، شدت علائم را کاهش داده و یا حتی آنها را به طور کلی از بین ببرند. سایر افراد حتی بعد از اقتباس از سبک زندگی در برابر انسولین نیز مقاوم هستند.برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای مدیریت قند خون خود نیاز به تزریق انسولین دارند. با این وجود ، اغلب مدیریت این بیماری بدون انسولین امکان پذیر است. در عوض پزشکان به جای آن ، داروهای دیگر و تغییر شیوه زندگی را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می کنند.

 

آیا دیابت نوع 2 می تواند به دیابت نوع 1 تبدیل شود

 

وابستگی به انسولین در تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ممکن است نیاز به ایجاد تغییر در شیوه زندگی داشته باشند ، مانند کاهش مصرف غذاهای پر کربوهیدرات. با این حال ، تغییر شیوه زندگی به تنهایی ، مانع یا معکوس دیابت نوع 1 نخواهد شد.در نتیجه ، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 وابسته به انسولین هستند و این بیماری گاهی دیابت وابسته به انسولین گفته می شود.افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید سطح قند خون خود را دقیق بررسی کنند.

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، حتی با وجود نظارت مکرر و تزریق منظم انسولین یا استفاده از پمپ انسولین ، ممکن است گهگاه قند خونشان به میزان خطرناکی بالا رود.هنگامی که مشکل قند خون رخ می دهد ، ممکن است به انسولین یا مراقبت های پزشکی اضطراری بیشتری نیاز داشته باشند.در افراد دیابتی نوع 2 اگر سایر درمانها در کمک به مدیریت سطح قند خون خود مؤثر نباشند به انسولین نیاز دارند. آنها همچنین ممکن است در صورت وجود منع مصرف داروهای دیابت غیر انسولین به انسولین احتیاج داشته باشند ، یا اگر این بیماری که معمولاً پیشرونده است با کاهش چشمگیر توانایی لوزالمعده در تولید انسولین مزمن شود.

در آخر

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، دیابت نوع 1 و نوع 2 انواع متفاوتی هستند که به یکدیگر تغییر نمی کنند. با این حال ، انسولین ممکن است برای درمان هر دو نوع استفاده شود. در حالی که انسولین تنها درمانی است که برای دیابت نوع 1 وجود دارد ، برخی از افراد مبتلا به تیپ 2 نیز از آن استفاده می کنند.علائم هر دو نوع دیابت ممکن است در ابتدا ظریف باشد و ممکن است به هیچ وجه علائمی ایجاد نکند.

تبدیل دیابت نوع 2 به نوع 1، با این حال ، افرادی که هیچ یک از بیماریهای دیابت را تحت درمان قرار نمی دهند ممکن است عوارض طولانی مدت و گاه تهدیدآمیزی را تجربه کنند.اولین علائم دیابت ممکن است شامل افزایش تشنگی ، افزایش ادرار در روز و شب و کاهش وزن غیر قابل توضیح باشد.هرکسی که این علائم را داشته باشد باید به دنبال یک نظر پزشکی باشد و تحت آزمایش خون قرار بگیرد ، به خصوص اگر فردی سابقه خانوادگی دیابت داشته باشد.

Source: www.medicalnewstoday.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 10 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.